На завршници „Школског еколошког фестивала – ШЕФ  2018“, одржаној 16. новембра  у ГО Звездара, за најбољи кратки флим проглашен је „Еко кош“ који су снимили ученици школе „Посавски партизани” из Обреновца, а стручни жири прогласио је најбоље и уручене су награде: сви учесници добили су захвалнице, одабрани најбољи по категоријама добили су и пехаре, а било је и специјалних награда.

На Фестивалу је учествовало преко 30 основних и средњих школа из целе Србије, чији су ученици и наставници снимили еколошке филмове са темом екологија, рециклажа, очување животне средине…Већина школа послала је по 2 филма… Конкурс је трајао од почетка септембра до 10. новембра.

Уз песме „Апелујем“ и „Шума блиста шума пева“ у извођењу предшколске групе деце вртића „Звездани гај“ и поздравне речи председника ГО Звездара почела  је завршница Школског еколошког фестивала – 2018, а затим су у присуству бројних пријатеља и гостију проглашени најбољи филмови и уручене награде.

Поздрављајући присутне Милош Игњатовић, председник ГО Звездара честитао је свим учесницима, посебно добитницима награда и рекао да ће ГО Звездара увек подржати овако квалитетне акције, јер је свесна колико је заштита животне средине важна за све нас.

Свечаности су присуствовали и представници Министарства заштите животне средине: Верица Пантелић, и Јелена Ребић из Одељења за информације и сарадњу са цивилним друштвом из области заштите животне средине-Сектор за стратешко планирање и пројекте и Виолета Ристић из Одељења за управљање отпадом -Одсек за развој система управљања отпадом, а Верица Пантелић је у име Министарства изразила задовољство и жељу да се овај фестивал подржи и убудуће.

Својим присуством свечаност су увеличали заменик председника ГО Звездара Предраг Веиновић, члан Већа ГО Звездара Лазо Шеган, Љиљана Филиповић, заменик секретара Скупштине ГО Звездара, Виолета Филип, помоћник председника ГО Звездара, као и Снежана Антонијевић, организатор заштите природних добара из ЈП „Зеленило – Београд“, Немања Kоматовић, пројектни координатор „Рикен фондације“ за коју се може рећи да је лидер у области рециклаже и заштите животне средине, едукације, подизања свести и промоције рециклаже. Приказана су и 2 кратка филма „Рикен фондације“, као и филм „Рециклажа није гњаважа“ ученика ОШ „Бошко Буха“ који је победио на претходном еко фестивалу.

Свечаност су увеличали и многобројни гости.

Жири у саставу: Емилија Гајић, дигитални уметник/ Факултета за медије и комуникације, Александар Ћирић, инжењер машинства – сектор управљања отпадом и Дарко Радосављевић, ванредни професор Технолошко металуршког факултета у Београду, имао је тежак задатак.

„Ове године за „Школски еколошки филмски фестивал“ стигло је доста пријава“ – рекла је на почетку председница жирија Емилија Гајић.

„Ми смо се потрудили да изаберемо оно најбоље, где се поред саме форме показао труд и рад и где смо проценили да су деца стварно научила оно што је важно о природи, а затим у својим крактим формама приказали како се треба борити и шта је то што треба чувати. Због тога смо установили и нове награде, као и специјалну награду жирија за најбољу презентацију, јер сматрамо да треба наградити труд и рад“.

После приказа најбољих филмова, председница жирија прочитала је и образложила одлуке жирија и приступило се уручењу  награда.

  1. Награда еко патрола –за омладински активизам и непрестану борбу за заштиту природне средине -Матеји Мирковићу из Београда,
  2. Награда најбоља музичка подлога одлази у руке школи „Бранко Миљковић“ из Ниша за филм „Хајде крени“, за предивну песму која овај фестивал може пратити увек.
  3. Награда најбоља репортажа припада школи „Деспот Стефан Лазаревић“ из Бабушнице и филму „Бисери природе“. Филм који има одличну драматизацију проблема представљену кроз полу-играну форму. Замисао је чиста и јасна.
  4. Пољопривредно-ветеринарска школа, „Мисли зелено“ из Свилајнца однела је награду за креативност и спајање поезије и кадра. Иновација у свим до сада пријављеним филмовима, где је поезија на креативан начин пренета на платно и дала тачно дефинисање кадрова.
  5. Награда најбоља еко порука припала је школи „Драгојло Дудић“ из Београда. За клинце креативце, за тачан, креативни рад у који је уложено много љубави и воље. За њих који су нам практично показали шта све можемо од већ искоришћених материјала.
  6. Награда за најбољи анимирани филм припала је Политехничкој школи за филм „Дрво“. Kреативна замисао пренета je кроз стоп-трик анимацију, за коју знамо да треба пажљиво осмишљена драматизација.
  7. Награда за најбољи документарни филм одлази у руке школи „Посавски партизани“ из Обреновца за дело „Немаш изговор“. Ја немам изговор да овај филм не добије награду. Технички тачан, одржана форма у границама до којих је могла ићи. Прецизно истраживање на тему.
  8. Школа „Рада Миљковић“ из Јагодине и филм „Гинко“ односе награду за најбољу продукцију. За организацију, залагање, проналажење праве локације и прави избор представљања.
  9. Сспецијална нагада жирија за најбољу презентацију припала је школи „Павле Савић“ из Београда за рад „Волимо природу“
  10. Награда за најбољи кратки филм односи дело „Еко кош“ и школа „Посавски партизани“ из Обреновца. За најбољу драматизацију приказану језиком који говори филм, а то су кадрови. Са тачном музичком подлогом, али и представљена проблематика и успостављено решење самом драматизацијом. Апсолутна форма филма.

Школски еколошки фестивал – ШЕФ  2018 реализовало је удружење „Звездарски еколошки центар ЗЕЦ“  у партнерству са Друштвом за очување, ревитализацију и промоцију старих заната „Чувари заната“, уз подршку ГО Звездара и суфинансирање од стране Министарства заштите животне средине.

„Звездарски еколошки центар ЗЕЦ“   је удружење које се дуго и озбиљно бави рециклажом и реупотребом материјала, повезује екологију, традицију, културу, старе занате и ради на подизању свести и оснаживању свих узраста почев од вртића, предшколаца, основаца, средњошколаца до сениора.

Тим који је спроводио овај пројекат чине вредни појединци, пуни ентузијазма и љубави према природи и  жеље  да младим људима и пре свега деци пренесу и подигну свест о значају очувања природе, као и да их подстакну да се посвеђују том циљу. Ту су Александар Ћирић, координатор пројекта, Биљана Пантелић, жила куцавица, професорка Сузана Лазовић, Бојана Лукић координаторка Друштва „Чувари заната”, професор Дарко Радосављевић, дигитална уметница Емилија  Гајић, Славица Брђовић, новинарка.

На крају сви учесници ове лепе свечаности наставили су дружење и разговор уз коктел који су омогућили пријатељи фестивала: Пекара „Аџић Живановић“ и „Домаће кифлице“.