ОПШТИНА
ЗВЕЗДАРА

У служби грађана

Почетна » О звездари » Знаменитости » Верски објекти

Верски објекти


 
ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
 

Црква Светог Илије

Витезова Карађорђеве звезде 61, Миријево

Црква Светог пророка Илије (у старом делу Миријева) сазидана је 1834, за време владавине књаза Милоша Обреновића, и једна је од најстаријих у Београду. Посвећена је чудотворцу и богоугоднику из града Тесвита, Светом Илији Громовнику. Живопис је 1992. урадио ђакон Добрица Костић из Смедерева.



Црква Светог Николе

Ново гробље, Рузвелтова 50а

Храм Светог Николе на Новом гробљу задужбина је удовице Станојла Петровића, државног саветника књаза Милоша. Изграђен је 1893. у византијском стилу по плановима архитекте Светозара Ивачковића и украшен је иконама Светог Николе и Свете Петке које су дело академског сликара Владимира Прице. Иконостас је насликао сликар Стеван Тодоровић са супругом Полексијом, а зидне слике Андрија Доменико по картонима сликара Петра Раносовића.



Црква Светог Лазара

21. дивизије 33

Храм се налази на Булбулдеру и посвећен је Светом Великомученику косовском кнезу Лазару. Камен темељац је освећен на Петровдан 1935, а изградња је завршена већ 1936. по пројекту архитекте Момира Коруновића. Чин освећења храма као и прву архијерејску литургију обавио је патријарх Варнава. У цркви се чува део моштију Светог великомученика кнеза Лазара и чудотворна икона Светог Мине.



Црква Покрова Пресвете Богородице

Кајмакчаланска 55

Изградња цркве Пресвете Богородице почела је на иницијативу породице Ћосић двадесетих година и коначно је завршена 1933. залагањем епископа Николаја Велимировића. Црква је име добила по икони Пресвете Богородице коју су у Београд из Русије, после Октобарске револуције, донеле руске избеглице. Занимљиво је да она представља верну копију иконе мајке Божије из Пећке Патријаршије. У цркви се чува део моштију Св. Козме и Дамјана.



Црква Свете Великомученице Недеље
Велики Мокри Луг

Градња овог храма је започета 1992. и завршена је 2001. Света Великомученица Недеља се по новом календару слави 20. јула. Светица по којој храм носи име живела је у Анаполији. За изградњу овог храма најзаслужнији је протојереј Бранко Ковачевић.

Црква Светог Трифуна
20. октобра 13ц, Мали Мокри Луг

Храм светог мученика Трифуна у Малом Мокром Лугу, изграђен 1995. Носи име чудотворца, заштитника воћара, виноградара и заљубљених – Светог Трифуна, који је пандан католичком заштитнику заљубљених – Светом Валентину.

Црква Светог Пантелејмона
Миријево, Војина Ђурашиновића Костје 2

Изградња храма је почела 2002. године по пројекту архитекте Милана Томића из Београда. Прва литургија је одслужена 2006. године. Храм је и даље у изградњи.



КАТОЛИЧКА ЦРКВА

Црква Светог Антуна
Брегалничка 14

Црква Светог Антуна односно црква Светог Анте Падованског подигнута је у част овог свеца поводом 700 година од његове смрти. Представља једно од значајнијих сакралних остварења словеначког архитекте Јожета Плечника (1872-1957). Црква је кружних облика, са стилизованим античким стубовима на улазу, величанственим оргуљама и олтаром изнад којега је кип светога Анте, дело чувеног вајара Ивана Мештровића. Првобитно је ту 1926. подигнут самостан босанских фрањеваца. Изградња цркве је започета 1929. а завршена 1932. Свој данашњи изглед црква је добила 1962. када је довршен звоник.

Самостан Исусових малих сестара
Ђевђелијска 51


Баптистичка црква
Слободанке Данке Савић 33
Првобитно се налазила у Александровој улици 264, а прва служба у њој је одржана 1930. Зграда ове цркве срушена је 31. јануара 1973. (у склопу реконструкције тадашњег Булевара револуције) без решења о експропријацији. После дуготрајног судског процеса црква је 1980. добила решење о експропријацији имовине. У међувремену, црква је децембра 1976. купила кућу у улици Слободанке Данке Савић 33, а прва служба је у њој одржана на Духове 1977.