ОПШТИНА
ЗВЕЗДАРА

У служби грађана

Лична документа

Потврда о путовању

 

 Путни лист је путна исправа која се издаје лицу које се затекло у иностранству без путне исправе од стране дипломатско-конзуларног представништва. Путни лист је   привремена путна исправа   која служи за спровођење поступка враћања и прихватања лица у поступку реадмисије. Путни лист је путна исправа која служи само у поступку повратка и важи за један улазак на територију Републике Србије. 

 

 

Путни лист се издаје са роком важења који је потребан за повратак у Републику Србију, а најдуже до 60 дана, односно, када се ради о издавању путног листа по Споразуму о реадмисији, путни лист који се издаје лицу за враћање у Републику Србију издаје се са роком важности од најмање 3 месеца. 

 

 

Путни лист је често и једини идентификациони документ који лице поседује док не прибави друга документа и он има снагу јавне исправе, користи се у поступцима пред државним органима, као и приликом остваривања одређених права из области социјалне и здравствене заштите.

 

 

У недостатку других докумената, на основу путног листа повратник остварује приступ следећим правима:

  • лична индентификација
  • хитна медицинска помоћ
  • Обраћајући се Центру за социјални рад
  • започињање процеса уписа деце у основну и средњу школу.

 

 

Имајући у виду да је путни лист привремена исправа изузетно је важно да се процедура прибављања личних докумената покрене одмах по повратку.

 

 

Пријава пребивалишта 

 

 Лица која су повратници веома често се срећу са препрекама када је приступ личним документима у питању. Многи од њих не поседују личне карте и путне исправе тако да је по повратку из иностранства   потребно да се обрате надлежној полицијској управи према месту свог пребивалишта.  Међутим, у одређеним ситуацијама лица која се враћају немају или су боравком у иностранству изгубила пријаву пребивалишта (пасивизација адресе услед чињенице да лице не борави на адреси на којој има пријаву пребивалишта) када је потребно покренути поступак пријаве пребивалишта у надлежној полицијској управи према месту на ком лице жели да се стално настани. 

 

 

 Пребивалиште   је место у коме се грађанин настанио с намером да у њему стално живи, односно место у коме се налази центар његових животних активности, као и професионалних, економских, социјалних и других веза, које доказују његову трајну повезаност са местом у које се доселио. 

 

 

Пунолетни грађани дужни су да пријаве пребивалиште у року од осам дана од дана настањења на адреси на којој пријављују пребивалиште. 

 

 

Пријава пребивалишта за малолетно лице подноси се у року од три месеца од његовог рођења, односно у року од осам дана од дана настањења на адреси на којој се пријављује пребивалиште малолетног лица.

 

 

Пријава пребивалишта   подноси се лично на прописаном обрасцу (који се добија код полицијског службеника на шалтеру надлежне полицијске управе односно полицијске станице, у месту у коме се пријављује пребивалиште), при чему је потребно приложити следеће: 

  • важећу личну карту односно другу важећу домаћу или инострану исправу из које се може утврдити идентитет подносиоца захтева (нпр. пасош, возачка дозвола или путни лист)
  • доказ о правном основу коришћења стамбене јединице са адресе на коју се лице пријављује (уговор о купопродаји стана, уговор о поклону стана, правноснажно оставинско решење, власнички лист, уговор о коришћењу стана…) и личну карту власника непокретности, односно писану изјаву власника непокретности са адресе на којој се врши пријављивање, уколико се пријава пребивалишта врши на адреси туђе непокретности 
  •  сагласност власника стамбене јединице са адресе на којој се врши пријављивање, уколико се пријава врши на адреси туђе стамбене јединице (сагласност може се дати у полицијској станици или оверити код надлежног органа на ОВОМ ОБРАСЦУ  ; 
  •  доказ о уплати републичке административне таксе на име пријаве пребивалишта (уплатница генерисана на порталу е-Управе-  https://euprava.gov.rs/usluge/6344). 

 

 

Пријаву пребивалишта малолетног лица  подноси родитељ, односно старатељ или други законски заступник на прописаном обрасцу (који се искључиво добија код службеника на шалтеру), при чему је за пријаву неопходно следеће: 

  • важећа лична карта родитеља, односно старатеља или другог законског заступника;
  • важећа лична карта за малолетно лице старије од 16 година;
  • уколико су родитељи разведени и примерак правоноснажне пресуде о разводу брака, из које се види којем од родитеља је малолетно лице поверено на чување, старање и васпитање;
  • уплатница генерисана на порталу е-Управе.

 

 

Коме се обратити:

Полицијска управа Звездара

Адреса : Милана Ракића 50a, Звездара

Телефон : 011/2403527

Радно време: понедељак-петак 7.30-20.00č, субота 7.30-15.30č

 

 

Издавање личне карте

 

 С обзиром да је путни лист привремена исправа, потребно је што пре започети   поступак прибављања личне карте   у месту пријављеног пребивалишта на територији Републике Србије. 

 

Држављанин старији од 16 година живота који има пребивалиште на територији Републике Србије дужан је да има личну карту.

 

Захтев за издавање личне карте подноси се лично у полицијској управи или полицијској станици у месту пријављеног пребивалишта, при чему је за издавање наведеног личног документа неопходно следеће:

  • претходно издата лична карта или (уколико је изгубљена) друга важећа исправа из које се може утврдити идентитет подносиоца захтева (нпр. пасош или возачка дозвола);
  •  уплатница генерисана на порталу еУправе (https://euprava.gov.rs/usluge/6344); 
  • по жељи, није обавезно, фотографија величине 50h50 мм (која верно приказује лик подносиоца захтева, на једнобојној сивој позадини, не старија од шест месеци и која испуњава услове прописане у члану 21. Правилника о личној карти) за лице коме се први пут издаје биометријска лична карта.

 

Надлежна полицијска управа, по службеној дужности, уз Вашу сагласност прибавља остала потребна документа (извод из матичне књиге рођених, уверење о држављанству, извод из матичне књиге венчаних). 

 

 Малолетно лице   са навршених 16 година живота, које има пријављено пребивалиште на територији Републике Србије, дужно је да има личну карту. За малолетно лице, захтев за издавање личне карте подноси један од родитеља уз писмену сагласност другог родитеља. Малолетном лицу старијем од 16 година издаће се лична карта и без сагласности другог родитеља, уколико тај родитељ не врши родитељско право. 

 

 

Више информација о документима грађана можете наћи на интернет презентацији Министарства унутрашњих послове   ОВДЕ  . 

 

 

Коме се обратити:

Полицијска управа Звездара

Адреса : Милана Ракића 50a, Звездара

Телефон : 011/2403527

Радно време: понедељак-петак 7.30-20.00ч, субота 7.30-15.30ч

 

 

Дневници

 

Матичне књиге представљају основне службене евиденције о личним стањима грађана из којих произлазе остале службене евиденције других органа. Воде их градске и општинске управе, тако да сваку промену података о свом личном стању, грађани могу извршити у својој локалној самоуправи. Вођење матичних књига у највећој мери усклађено је са међународним стандардима, те се матичне књиге воде у електронском облику (Регистар матичних књига).

 

 

Упис у матичне књиге предуслов је за остваривање многих права, а у њих се уписују држављани Републике Србије:

  • рођени на територији Републике Србије
  • рођени у иностранству

 

 

Пријава рођења и одређивање личног имена детета

Коме се обратити:

Градска општина Звездара

Булевар Краља Александра 77

Секретаријат за управу Градске управе града Београда

 Одељење :   Одељење за лична стања грађана, вођење матичних књига и изборна права Звездара 

Приликом пријављивања бебе, уз присуство и сагласност оба родитеља (није неопходно доносити новорођенче ради пријаве), одређују се име, презиме и држављанство детета.

 

 

Потребна документација за децу рођену у браку:

– важеће личне карте оба родитеља (уколико није извршена електронска пријава рођења детета)

 

 

 Потребна документација за децу рођену ван брака  : 

без признатог очинства

– важећа лична карта мајке

– довољно је само присуство мајке

– очинство се може признати и накнадно, после завршене пријаве рођења детета

са признатим очинством

– важећа лична карта мајке

– важећа лична карта оца

 

 

Напомена везана за документацију:

Документа се предају у оригиналу, документа која нису издата на трајном обрасцу не могу бити старија од 6 месеци.

Предата документација се задржава.

Родитељи који имају пребивалиште ван територије града Београда, могу се (са горе наведеном документацијом и отпусном листом за бебу) обратити матичару у месту свог пребивалишта ради састављања записника о пријави рођења детета.

 

 

 Место предаје документације:   управна зграда Градске општине Звездара, канцеларија 312 (ИИИ спрат) 

 Радно време са странкама:   радним даном од 08.00 до 15.00 часова 

 Телефон за информације:   3405-787 

 

 

Примедба:

Рок за пријаву рођења и одређивање личног имена детета је 30 дана од дана рођења. По завршеној пријави, матичар прослеђује непотпуни извод из матичне књиге рођених, Полицијској управи за град Београд, ул. Љермонтова 12a, ради одређивања јединственог матичног броја за дете. У року од 7 до 10 дана потпун извод, са одређеним матичним бројем, враћа се у матичну службу, након чега га родитељи могу преузети у било којој матичној служби на територији града Београда.

 

 

У случају да родитељи не пријаве дете у законском року, за одређивање личног имена детета надлежан је Центар за социјални рад по пребивалишту родитеља. Родитељи се обраћају матичару општине на којој је дете рођено, који ће упутити допис надлежном Центру за социјални рад, за одређивање личног имена детета.

 

 

Упис у матичну књигу рођених држављана Републике Србије рођених у иностранству

 

 

За особе које су рођене у иностранству, а држављани су Републике Србије, потребно је покренути поступак уписа у матичну књигу рођених на основу исправе иностраног органа, уколико то већ нису учинили у диплотамско-конзуларном представништву Републике Србије у држави рођења.

 

 

Поступак се покреће пред матичном службом у месту где су родитељи имали пребивалиште у време рођења детета. У случају да родитељи нису имали пријављено пребивалиште, поступак се покреће у месту рођења једног родитеља.

 

 

Уз захтев треба приложити извод из матичне књиге рођених који је издат у држави рођења, и то на интернационалном обрасцу, као и уверења о држављанству родитеља, као доказ да испуњавате услове за држављанство Србије. 

 

 

Коме се обратити:

Градска општина Звездара

Булевар Краља Александра 77

Секретаријат за управу Градске управе града Београда

 Одељење :   Одељење за лична стања грађана, вођење матичних књига и изборна права Звездара 

 

 

Потребна документација:

– Захтев у слободној форми

– Извод иностраног органа на међународном обрасцу или прописно легализован и преведен од стране овлашћеног судског тумача – оригинал

– Фотокопија важеће личне карте

– По потреби, и друга документа

– Доказ о уплаћеној такси

 

 

Напомена везана за документацију:

Документа која нису издата на трајном обрасцу не могу бити старија од 6 месеци.

 

 

Предата документација се задржава.

 

 

 Републичка административна такса  : 400 дин. 

 Рачун за плаћање  : 840-742221843-57 

 Број модела  : 97 

 Позив на број:   32-022 

 

 

 Ако немате извод из матичне књиге рођених издат у иностранству  , овај документ може се прибавити посредством Министарства спољних послова. 

 

 

 Министарство спољних послова Републике Србије  – ради прибављања извода из матичне књиге рођених из иностранства 

Одељење за конзуларне послове

Адреса : Кнеза Милоша 24-26, Београд

 Телефон : Централа –   011 3616333  ; Конзуларна питања – 011/3068268 

 

 

Ако не буде могуће да се прибави извод из матичне књиге рођених у иностранству, можете пред Основним судом у месту боравишта покренути поступак за упис у матичну књигу рођених.

 

 

Организације које пружају помоћ при упису у матичне књиге и прибављању докумената

 

 

НАЗИВ ПРУЖАОЦА ПОДРШКЕ
Невладина организација Праксис

 

 

НАЗИВ ПРОЈЕКТА/ПРОГРАМА/ПОДРШКЕ
Правна помоћ лицима у ризику од апатридије у Србији

 

 

ПОДРУЧЈЕ ПРУЖАЊА ПОДРШКЕ (нпр. Република Србија, или (само регион) Београд, или ГО Звездара)
Република Србија

 

 

ПЕРИОД ПРУЖАЊА ПОДРШКЕ (од-до, или континуирано)
Непрекидно

 

 

КРАТАК ОПИС ПОДРШКЕ/АКТИВНОСТИ
Бесплатна правна помоћ, информације и саветовање у вези са приступом личним документима, уписом у матичне књиге, стицањем држављанства, пријавом пребивалишта, укључујући правну помоћ лицима рођеним у иностранству. Пружање савета и информација у вези са приступом социјалној и здравственој заштити, образовању и запошљавању. Пружање правне помоћи у случајевима дискриминације.

 

 

КОРИСНИЦИ ПОДРШКЕ
Лица у ризику од апатридије у Србији, укључујући повратнике по основу споразума о реадмисији

 

 

ПОСЕБНИ УСЛОВИ (ако их има)
Нема посебних услова

 

 

КАКО СЕ ПРИЈАВИТИ
Телефоном, мејлом, путем сајта, приликом теренских посета, путем друштвених мрежа

 

 

КОНТАКТ ПОДАЦИ (адреса, телефон, мејл, wеб сите)
ПРАКСИС Београд
+ 381 63 111 7019
+ 381 63 111 7029
Мејл : bgoffice@praxis.org.rs
Facebook/Messenger: ngopraxis
http://www.praxis.org.rs

 

 

НАЗИВ ПРУЖАОЦА ПОДРШКЕ
Каритас Србије

 

 

НАЗИВ ПРОЈЕКТА/ПРОГРАМА/ПОДРШКЕ
Центар за пружање подршке повратницима

 

 

ПОДРУЧЈЕ ПРУЖАЊА ПОДРШКЕ (нпр. Република Србија, или (само регион) Београд, или ГО Звездара)
Република Србија

 

 

ПЕРИОД ПРУЖАЊА ПОДРШКЕ (од-до, или континуирано)
Од 2017.године континуирано

 

 

КРАТАК ОПИС ПОДРШКЕ/АКТИВНОСТИ
Упознавање са правима и обавезама по повратку, помоћ при прибављању личних докумената, при тражењу посла, уписа деце у школе и упућивање на друге институције и организације које могу помоћи. Превођење или прибављање документа из иностранства. Ургентна помоћ у форми пакета хране и хигијене (кад се обезбеди од донација).

 

 

КОРИСНИЦИ ПОДРШКЕ
Повратници по споразуму о реадмисији

 

 

ПОСЕБНИ УСЛОВИ (ако их има)
Нема. Уколико су корисници боравили дуже од две године као тражиоци азила у Немачкој и вратили се у последњих 5 месеци у Србију, може се поднети захтев за додатну помоћ за реинтеграцију.

 

 

КАКО СЕ ПРИЈАВИТИ
Телефоном , преко друштвених мрежа или доласком у саветовалиште радним даном од 10-15Ч

 

 

КОНТАКТ ПОДАЦИ (адреса, телефон, мејл, wеб сите)
Каритас Србије – Центар за пружање помоћ повратницима
Крунска 23b, Београд
Тел . 011 391 2612 или 064 886 6803 (Viber/WhatsApp)
return-info@caritas.rs
fb: caritas_savetovaliste
ig: Caritas Srbije Savetovalište