Образовање
Образовање је једно од основних људских права зајамчено Уставом Републике Србије, и сви грађани Републике Србије имају право на образовање под истим и једнаким условима, односно имају право на квалитетно и доступно образовање. На образовање под истим условима имају право и страни држављани, лица без држављанства и лица тражиоци држављанства.
Образовни систем Републике Србије чини: предшколско васпитање и образовање; основно образовање и васпитање; средње образовање и васпитање (опште, стручно и уметничко); високо образовање и образовање и целоживотно учење одраслих.
Предшколско васпитање и образовање
Предшколско васпитање и образовање је намењено деци и старости од шест месеци до поласка у школу. Остварује се у предшколској установи која обезбеђује исхрану, негу, превентивно-здравствену и социјалну заштиту и васпитно-образовни програм у целодневном или полудневном трајању, на српском језику и/ или језику националне мањине.
Предшколско васпитање и образовање није обавезно, али се препоручује јер доприноси емотивном, интелектуалном и социјалном развоју личности детета.
У оквиру предшколског васпитања и образовања остварује се припремни предшколски програм (ППП) као програм припреме за полазак у основну школу. ППП је обавезан и бесплатан за сву децу у години пред полазак у школу. Потврда да је дете похађало ППП је потребна за упис у основну школу.
Упис у предшколско образовање
Приликом уписа деце у предшколску установу, чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе, приоритет за упис имају деца из осетљивих група.
Конкурс за упис обично је отворен током априла и маја текуће године.
Пријавни формулар и више информација о потребној документацији могу се добити у најближем вртићу.
Предшколска установа „Звездара“, Београд – Звездара
Адреса : Суботичка 2, Београд
Адреса : Београд, Т
Мејл: puzvezdara1@gmail.com
Деца из осетљивих друштвених група, ромска деца, могу да се упишу у ППП и без потребне документације. Деца страни држављани и лица без држављанства и личних докумената остварују право на похађање ППП под истим условима као и деца држављани Србије, али су родитељи дужни да доставе документацију до краја образовне године. Такође , родитељи могу да упишу децу у ППП и када образовна година почне у септембру, или при самом повратку у Србију из неких од земаља Западне Европе.
Упис детета може се обавити и путем услуге еВртић на порталу еУправа ( (https://euprava.gov.rs/usluge/5234).
Електронско подношење пријаве се врши једноставним попуњавањем електронског обрасца, а прилагање извода из матичне књиге рођених, пребивалишта и уверења о запослењу није потребно, јер се подацима приступа аутоматски.
Пријава електронским путем није могућа за родитеље који нису држављани Републике Србије.
За децу самохраних родитеља, децу жртава насиља у породици, децу са сметњама у психофизичком развоју, децу из породица које користе неки облик социјалне заштите, и др. предшколска установа је у могућности да прихвати пријаву електронским путем, али је потребно је да доставе додатну документацију на адресу електронске поште zvezdara.upis@gmail.com, којом доказује наведени статус.
Уколико родитељи нису у могућности да поднесу захтев путем електронске услуге, због неке специфичности које се односе на податке из матичне књиге рођених или радно-правног статуса родитеља, потребно је да преузму захтев ОВДЕ и доставе заједно са додатном документацијом на адресу електронске поште предшколске установе zvezdara.upis@gmail.com.
Основно образовање и васпитање
Основно образовање је обавезно и бесплатно у школама чији оснивач је Република Србија,
аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе. Остварује се у два образовно-васпитна
циклус (од 1. до 4. разреда, или од 5. до 8. разреда.
Одрасли (старији од 15 година) без завршене основне школе могу да се укључе у програм функционално основно образовање одраслих, ФООО.
Упис у основну школу
У први разред основне школе уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година .
Време у које школе врше упис деце у први разред није утврђено прописима, али је период од почетка априла до краја маја сваке године у школској пракси традиционално намењен упису деце у наредну школску годину.
Школа је дужна да упише свако дете са подручја школе. Школа може да упише и дете са подручја друге школе, на захтев родитеља, односно другог законског заступника детета, у складу са могућностима школе.
Родитељ може да изабере основну школу у коју ће да упише дете подношењем захтева изабраној школи најкасније до 1. фебруара текуће календарске године у којој се врши упис.
Школа је дужна да обавести родитеља о одлуци по његовом захтеву за упис детета ван подручја школе до 30. априла текуће календарске године у којој се врши упис, након сагледавања расположивих капацитета, а у складу са просторним, кадровским и финансијским могућностима школе.
Од школске 2020/2021.године родитељима је омогућен упис деце у први разред основне школе путем Портала еУправа (www.euprava.gov.rs), омогућена је и услуга еЗаказивање термина за упис и тестирање. На овај начин родитељи једним одласком у школу завршавају све активности везане за упис детета у школу. Преко апликације еУпис врши се прибављање потребне документације (матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и из ИЗИС-а о обављеном лекарском прегледу), чиме је омогућено да родитељи не морају да прибављају и доносе документацију која је потребна за упис, већ ће за њихове потребе то учинити школа.
Контакт подаци свих основних школа на територији Градске општине Звездара могу се наћи на Порталу отворених података Министарства просвете и науке, или у Звездарском адресару .
Наставак школовања након повратка у Србију и признавање школског документа из иностранства
Ученик који је одређене разреде основне школе завршио у иностранству може у Србији наставити школовање на одговарајућем нивоу образовања, разреду, када родитељ или други законски заступник поседује сву потребну документацију, школску исправу која је нострификована или призната.
Родитељ или други законски заступник деце повратника, ученика који завршио основну или средњу школу или неки разред у иностранству, деце страних држављана дужни су да, ради наставка школовања или уписа деце у одговарајући разред, покрену поступак признавања страних школских исправа, односно нострификацију јавних исправа.
Уколико ученик нема одговарајућу страну школску исправу потребну за поступак признавања, може да се упише у одговарајући разред основне школе на основу претходне провере знања.
Захтев за признавање стране школске исправе подноси се Агенцији за квалификације – ЕНИЦ/НАРИЦ центру. Захтев се може поднети у електронском облику, или лично, сваког радног дана од 10.00 до 14.00č, или препорученом поштом на адресу Агенције (Београд, Мајке Јевросиме 51, ИВ спрат).
За више информација, погледати сајт Агенције http://azk.gov.rs, део Признавање страних школских исправа. На сајту можете преузети захтеве и детаљна упутства за покретање поступка признавања страних исправа (основношколских, средњошколских, високошколских).
У циљу ослобађања од плаћања таксе за нострификацију дипломе, неопходно је приложити уверење о незапослености. Породице ниског социо-економског статуса се могу обратити савету школе, или центру за социјални рад, или организацијама цивилног друштва, у случају да имају потребу за подршком током процеса признавања
страних школских исправа.
У поступку признавања признаје се целокупно образовање или одређени разреди завршени у иностранству или страној школи у Републици Србији. За краће периоде школовања (полугодиште или краћи класифакциони период) није могуће вршити признавање стране школске исправе кроз овај поступак.
Ученик који је поднео захтев за признавање стране школске исправе основног образовања, може да буде условно уписан у наредни разред, уколико поступак није окончан до почетка школске године. У том случају је школа дужна да ученика одмах укључи у одговарајући разред.
Лице о чијем се праву на признавање стране школске исправе средњег образовања одлучује може бити условно уписано у прву годину студија на високошколску установу уколико поступак није окончан до истека рока за упис студената, у складу са прописима којима се уређују општа, стручна и уметничка матура и упис на високошколске установе.
Средње образовање и васпитање
Средње образовање и васпитање је бесплатно, није обавезно, а остварује се у средњим школама у четворогодишњем и трогодишњем трајању. Средње школе могу бити гимназије намењене општем образовању, средње стручне школе и уметничке школе, односно школе за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом.
Од школске 2018/2019. уведен је дуални модел – модел реализације у систему средњег стручног образовања и васпитања у коме се кроз теоријску наставу и вежбе у школи и учење кроз рад код послодавца, стичу, усавршавају и изграђују знања, вештине, способности и ставови у складу са стандардом квалификације и планом и програмом наставе и учења.
Информације о кредитима, стипендијама и ученичким домовима су доступне на интернет страници Министарства просвете, науке и технолошког развоја (https://prosveta.gov.rs/) у делу „Школски и студентски живот“.
Упис у средњу школу
Средња школа се уписује након положеног завршног испита у основној школи. Рангирање за упис се врши на основу постигнутог успеха у ВИ, ВИИ и ВИИИ разреду, успеха на завршном испиту и успеху на такмичењима. За специјализоване гимназије и одељења и уметничке школе је потребно да ученик положи и пријемни испит.
Упис у средње школе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе врши се преко портала Моја средња школа (www.mojasrednjaskola.gov.rs).
Портал Моја средња школа представља платформу која омогућава да се електронским путем заврше све активности и радње у вези са пријемним испитом, завршним испитом и уписом у први разред средње школе, за школе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе, са изузетком музичких, балетских и специјалних школа.
На порталу Моја средња школа могу се проверити информације за конкретног ученика, али и пронаћи статистички подаци о основним и средњим школама, као и друге информације које могу помоћи у правилном одабиру будуће школе.
Да бисте користили електронске услуге, потребно је да будете ауторизован корисник. Ауторизовани корисник може бити искључиво родитељ или други законски заступник који има одговарајућа права приступа до података о конкретном ученику, путем налога на Порталу Мој есДневник. Односно , уколико имате налог на порталу Мој есДневник (https://moj.esdnevnik.rs) или имате налог на Националном порталу за електронску идентификацију www.eID.gov.rs, којим приступате порталу Мој есДневник, омогућене су следеће електронске услуге:
- подношење електронске пријаве за полагање пријемних испита
- подношење приговора на резултате завршног испита
- подношење електронске листе жеља
- подношење електронске пријаве за упис у средњу школу
Налог на есДневнику можете добити од разредног старешине у основној школи, а налог на државном порталу за електронску идентификацију можете сами креирати регистровањем на www.eID.gov.rs.
Ради постизања пуне равноправности приликом уписа у средњу школу, припадници ромске националне мањине, који су пријављени за упис у средњу школу под повољнијим условима и полазници који су завршили програм ФООО, могу користити право на додатне бодове, односно на увећање броја бодова за упис под повољнијим условима.
Високо образовање
Високо образовање је од посебног значаја за Републику Србију и део је међународног, а посебно европског образовног, научног и уметничког простора. Делатност високог образовања остварује се кроз академске и струковне студије на основу акредитованих студијских програма за стицање високог образовања. Високо образовање се остварује на високошколским установама које могу бити државне и приватне, али све морају бити акредитоване од стране Националног тела за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању.
Листа акредитованих високошколских установа и њихових студијских програма је доступна на интернет страници Националног тела за акредитацију (www.nat.rs) у делу Акредитација/Водич за студенте.
Језик студирања је српски језик. Настава може да се остварује и на језику националне мањине или страном језику уколико је високошколска установа акредитовала такав студијски програм.
Упис у високошколску установу
Право на високо образовање имају сва лица са положеном општом, стручном или уметничком матуром, у складу са законима који уређују високо и средње образовање. Изузетно , право на високо образовање има и лице без стеченог средњег образовања које конкурише за упис на студијске програме из уметничких области. Високошколске установе врше упис на студије у складу са законом, уз вредновање опште, стручне и уметничке матуре.
У Србији делатност високог образовања остварује се на девет државних универзитета и на 21 државној академији и високој школи струковних студија. Такође , високо образовање је могуће и на приватним високошколским установама, које су акредитоване од стране Националног акредитационог тела.
Кандидати , припадници ромске националне мањине могу конкурисати за упис на високошколске установе користећи Програм афирмативних мера уписа које је донела Влада Републике Србије, а које спроводи Министарство просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са Националним саветом ромске националне мањине. Овај програм подразумева подршку кандидатима приликом уписа на студијски програм, као и током студија.
Упису кандидата, припадника ромске националне мањине кроз Програм афирмативних мера уписа припадника ромске националне мањине подразумева да кандидати прилажу факултету, поред прописане документације и Изјаву да су припадници ромске националне мањине (модел изјаве на факултету) и Препоруку Националног савета ромске националне мањине. Препоруку Националног савета ромске националне мањине могу остварити слањем података (име и презиме, ЈМБГ, назив Универзитета, назив Факултета, адреса становања и место, контакт телефон) на мејл адресу: info@romskinacionalnisavet.org.rs.
Упис на високошколску установу на основу Програма афирмативне мере уписа припадника ромске националне мањине у оквиру квоте која је одобрена Одлуком Владе за ову афирмативну меру може да оствари студент који је положио пријемни испит. После завршеног полагања пријемног испита за проверу склоности и способности, кандидати који су положили пријемни испит за проверу склоности и способности, рангирају се на посебној ранг листи, са које високошколска установа уписује највише онолико кандидата колико је одобрено Одлуком Владе за ову афирмативну меру. Кандидати који се на овај начин не упишу рангирају се са осталим кандидатима за редовна буџетска места.
Образовање одраслих
Образовање одраслих је део јединственог система образовања Републике Србије који обезбеђује одраслима током целог живота стицање компетенција и квалификација потребних за лични и професионални развој, рад и запошљавање, као и друштвено одговорно понашање.
Образовање одраслих остварује се као формално образовање, неформално образовање и информално учење.
Одраслима је омогућено да у складу са својим могућностима бирају пут стицања образовања и обучавања и долажења до квалификације:
- формалним путем – кроз школски систем, уписом у одређени програм образовања у статусу редовног ученика (ако је млађи од 17. година) или у статусу ванредног полазника (ако је одрастао старији од 17 година)
- неформалним путем кроз систем обучавања код Јавно признатог организатора активности образовања одраслих (ЈПОА), било да се ради о установи или другој организацији.
Формално образовање одраслих обухвата основно и средње образовање и реализује се у верификованим основним школама, школама за основно образовање одраслих, средњим школама и средњим школама за образовање одраслих.
Основно образовање одраслих је конципирано и остварује се по моделу функционалног основног образовања одраслих (ФООО) и омогућава доступност и сврсисходност основног образовања популацији одраслих. Основно образовање одраслих (старијих од 15 година), по моделу ФООО, траје три године и остварује се у три циклуса у трајању од по годину дана, а реализатори су наставници основних школа који су посебно обучени за рад са одраслим полазницима, као и андрагошки асистенти.
Више информација може се добити на интернет страници Министарства просвете, науке и технолошког развоја
https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/obrazovanje-odraslih/.
Коме се обратити:
Школа за основно образовање одраслих „Браћа Стаменковић“
Митрополита Петра 8, Приземље десно, Канцеларија бр.7, 11000 Београд, Србија
Настава се обавља у монтажном објекту, Улица Јула Бринера, Орловско насеље, Миријево, Звездара
Телефон : (+ 381) 011 2763 040
Телефон : (+ 381) 062 243 356
www.skolabracastamenkovic.edu.rs
Мејл: soobras@eunet.rs
Национална служба за запошљавање, незапосленим лицима пријављеним на евиденцију Националне службе, без основног образовања, а који су полазници ФООО исплаћује трошкове превоза.
Средње образовање одраслих остварује се у складу са посебним програмима за образовање одраслих у двогодишњем и трогодишњем трајању, програмима стручног оспособљавања, специјалистичког, односно мајсторског образовања, програмима обуке и другим програмима за образовање одраслих који се остварују у средњој школи, односно средњој школи за образовање одраслих.
Школа у току године врши упис кандидата ради стицања специјалистичког, односно мајсторског образовања, стручне оспособљености, преквалификације, доквалификације и обуке, уз сагласност Министарства.
Одрасли (старији од 17 година) могу уписати и формално средње образовање у статусу ванредног полазника. За кандидате старије од 17 година, који су уписују у први разред средње школе, у својству ванредних полазника, образовање је бесплатно (више о упису у одељку упис у средње школе). Након завршеног средњег образовања и васпитања у школу може да се упише лице ради преквалификације, доквалификације, специјалистичког или мајсторског образовања.
Више информација о средњем образовању одраслих се може добити на сајту Министарства просвете, науке и технолошког развоја: https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/obrazovanje-odraslih/srednje-obrazovanje-odraslih/