Стамбена подршка
Стамбено угрожена лица су она лица која нису стамбено збринута или адекватно стамбено збринута и нису у могућности да у оквиру тржишта самостално обезбеде свом домаћинству одговарајући стамбени простор. У том смислу, међу најугроженије спадају Роми и Ромкиње, избеглице и интерно расељена лица, али и жене жртве насиља, као и друго становништво које живи у апсолутном сиромаштву.
У Србији је угроженим категоријама становништва омогућено тренутно збрињавање кроз различите програме привремене стамбене подршке који се реализују претежно у оквиру надлежних институција. У привремену стамбену подршку спадају: свратишта (дневни боравци), прихватилишта за децу и омладину, прихватилишта за жене жртве насиља (сигурне куће), прихватилишта за бескућнике, као и програм становања уз подршку, односно привремени смештај намењен особама које напуштају институције.
Модели дугорочне стамбене подршке у Србији обухватају програме социјалног становања у закупу (уз доделу субвенција) и социјално становање у заштићеним условима.
Национални програми које нуди или реализује КИРС и локални програми стамбене подршке најчешће подразумевају:
- помоћ намењену набавци грађевинског материјала за поправку или адаптацију куће;
- помоћ при куповини сеоске куће са окућницом;
- конкурисање за станове намењене социјалном становању.
Програме подршке повремено пружају и организације цивилног друштва, најчешче у виду стручне подршке, помоћи у грађевинском материјалу, реконструкцји/адаптацији кућа и њихово опремању.
За информације се обратити локалном повереништву за избеглице и миграције, или координатору за ромска питања при општини за програме намењене припадницима ромске заједнице.
Центар за интервентни прихват Комесаријата за избеглице и миграције
Центар за интервентни прихват повратника у Белој Паланци служи смештају најугроженијих повратника. У Центру су обезбеђени смештај и исхрана за најугроженије повратничке породице, у трајању од 3 до највише 14 дана. Повратници који изјаве да немају могућност за привремени смештај, да немају блиске сроднике ни пријатеље, смештају се у Центар за интервентни прихват на основу упута који издаје Комесаријат за избеглице и миграције.
Лица која изјаве да не желе ову врсту смештаја дужна су да потпишу изјаву да им није потребна помоћ за ургентно збрињавање.
У Центру за интервентни прихват пружају се следеће услуге:
- смештај и исхрана
- информације о правима, обавезама и могућностима
- помоћ за започињање процеса прибављања документације
- обавештавање и ургенције код центара за социјални рад о потреби изласка на терен, ради обављања надлежности из свог домена
- обавештавање и посредовање код надлежних служби о потреби хитне реакције када су у питању посебно угрожене групе, ради обављања ресорне надлежности.
По истеку периода ургентног збрињавања (најдуже до 14 дана) помоћ и подршку могуће је остварити у месту пријављеног пребивалишта пре одласка у иностранство, претходном месту боравишта, у другом месту где повратник планира да се привремено или трајно настани, односно у месту где је упућен.
Уколико повратник нема новца за карту, биће обезбеђен превоз до места пребивалишта. Уколико је ова врста помоћи потребна, повратник треба да се обрати центрима за социјални рад који обезбеђују бесплатну карту за превоз у једном правцу. (У Београду се потврда за бесплатну карту може преузети у Градском центру за социјални рад – Савски венац, Ломина 17.)
Организације и институције које пружају помоћ
Комесаријат за избеглице и миграције (КИРС)
КИРС пружа подршку и информације о адекватним решењима у процесу интеграције и реинтеграције, као и у поступку остваривања права повратника. У контексту пружања подршке у становању, активности се, пре свега, односе на:
- Центар за интервентни прихват повратника – налази се у Белој Паланци.
Центар за интервентни прихват повратници се смештају на основу упута који издаје Комесаријат за избеглице и миграције, а на период од 14 дана;
- доделу пакета грађевинског материјала за адаптацију кућа;
- куповину сеоских домаћинстава;
- економско оснаживање
Коме се обратити – потребно је да се повратници обрате локалном поверенику/савету за миграције, а потом и конкуришу за одабрану помоћ.
Повереништво за избеглице и миграције, ГО Звездара
Булевар Краља Александра 77, Звездара, Београд
Одељење : Одељење за друштвене делатности
Одсек : Социјална заштита – повереништво за избеглице
Канцеларија 307, ИИИ спрат
Радно време са странкама: радним даном 07.30-15.30
Телефон за информације: 011/340 5775
Мејл: maja.maletic@zvezdara.org.rs
Градска управа Града Београда – Секретаријат за социјалну заштиту
Адреса : 27. марта 43-45,
Број телефона: централа: 011-330-90-92, 011-330-90-93, 011-330-90-94
Пријем странака радним данима од 9 до 15 часова.
https://www.beograd.rs/cir/gradska-vlast/1333503-sekretarijat-za-socijalnu-zastitu_3/
Секретаријат пружа подршку програма помоћи избеглицама и интерно расељеним лицима, учествује у прати реализацију збрињавања лица из неформалних насеља, учествује у изради стратешких докумената Града у области унапређивања положаја Рома и пружа подршку реализацији програма социјалног становања.
Секретаријат пружа подршку по конкурсу, у коме су назначени и потребни услови које корисници треба да испуне.
Коме се обратити – подношење пријаве се обавља подношењем документације по конкурсу Градској управи Града Београда.
Прихватилиште за одрасла и стара лица
Установа Прихватилиште за одрасла и стара лица пружа услуге привременог збрињавања одраслих и старих лица која се налазе у стању хитне социјалне потребе.
Корисници услуга Прихватилишта су одрасла и стара лица која су држављани Републике Србије и који имају пребивалиште на територији града Београда и лица расељена са Косова и Метохије, која имају боравиште на територији града Београда, као и страни држављани са сталним настањењем на територији града Београда.
Како постати корисник услуга – Корисник услуга Прихватилишта се постаје на основу упута Центра за социјални рад на општини где лице има пријаву пребивалишта и мишљења психијатра да не постоје контраиндикације за колективни смештај, а у складу са расположивим капацитетима Прихватилишта.
Услуга привременог смештаја у Прихватилиште обезбеђује привремено збрињавање у виду смештаја и исхране, здравствене заштите и културно забавне активности, док се не утврди одговарајући облик заштите, а најдуже 6 (шест) месеци. Изузетно , привремени смештај може трајати и дуже.
Услуга привременог смештаја обезбеђује се одраслим и старијим лицима која су се услед друштвено негативних навика или због неадекватног понашања нашла у стању неодложне социјалне потребе, егзистенцијално угрожена са ограниченим способностима за кретање, комуникацију, без личних докумената, дезоријентисаним, која не знају идентификационе податке о себи, немају решено стамбено питање у Београду, без средстава за основне животне потребе, која су у стању егзистенцијалне угрожености услед елементарних непогода и лицима којима је из других разлога неопходан привремени смештај, у складу са законом и прописима града Београда.
Прихватилиште се налази на адреси Кумодрашка 226, Београд. Капацитет Установе је 104 места.
Центар за заштиту одојчади, деце и омладине (Звечанска)
Адреса : Звечанска 7, Београд 11000 Р Србија
Тел : + 381 11 2647281
Мејл: office@czodo.rs
Вебсајт: www.zvecanska.org.rs
Центар за заштиту одојчади, деце и омладине је установа социјалне заштите која кроз услуге смештаја збрињава децу и младе чије је право на живот у породици угрожен. Установа пружа програме и услуге које имају за циљ превенцију институционализације и издвајања деце из породице.
Центар брине о деци и омладини свих узраста, од рођења до пунолетства, односно о младима који студирају најкасније до навршених 26 година. Поред деце и омладине у Центру могу бити на смештају труднице и мајке са децом узраста до 3 године. Укупни смештајни капацитет је 528 места.
ЦЗОДО је организован у 11 радних јединица, које спроводе своје делатности у 7 објеката који су на територији општина Савски венац, Вождовац и Врачар.
Како до смештаја – деца, млади, труднице, мајке са децом и малолетни мигранти могу користити услуге смештаја установе на захтев Центра за социјални рад на чијој територији су пријављени да живе или где су се затекли. Центар за социјални рад на основу прикупљених података и процене ситуације одлучује о даљој заштити корисника и упућује их на смештај у установу само уколико су све друге опције исцрпљене. Обавезно је учешће корисника у том поступку, прилагођено узрасту и нивоу психичке зрелости.
Прихватилиште за децу Београда
Прихватилиште за децу Београда је установа социјалне заштите у надлежности Секретаријата за социјалну заштиту Града Београда која збрињава најосетљивије категорије младих из Београда, па и целе Србије која се затекну на територији Београда, узраста од 7 до 18 година, међу којима су жртве насиља, злостављања и занемаривања, жртве трговине људима, деца без родитељског старања, деца у уличној ситуацији.
Адреса : Живка Давидовића 64, 11050 Београд
Телефон : + 381 64 86 77 500 (доступно 24h)
Мејл: carobni.svet@gmail.com
Вебсајт: http://www.prihvatiliste.rs
Установа пружа услуге кроз два програма:
- Смештај у Прихватилиште – привремено и целовито збрињавање и смештај деце и младих оба пола, узраста 7-18 година, из Београда, као и деце из целе Србије која се нађу на територији Београда.
У услугу прихватилишта, децу упућују надлежни центри за социјални рад, органи правосуђа (суд и тужилаштва) и органи МУП-а уз асистенцију центра за социјални рад .
Пријем деце се врши 24 часа дневно током целе календарске године. Дете остаје у прихватилишту док се за њега или њу не нађе најбоље решење дуготрајног смештаја и бриге, поштујући права и интересе детета.
- Свратиште – услуга је намењена деци и младима који су у уличној ситуацији на територији Београда и која својевољно желе да користе ову дневну услугу. Корисници су узраста од 7 до 18 година, а у изузетним случајевима се пружа боравак и млађој деци уколико долазе у пратњи браће или сестара, и уколико је утврђено да живе у заједничком домаћинству.
Капацитет свратишта је до 30 деце, и боравак је доступан сваког радног дана од 08.00 до 16.00 часова током целе године.
Тим стручних радника И центри за социјалне рад, заједно са дететом и његовим старатељем (или законским заступником), врши процену потреба сваког детета, чиме се започиње процес успостављања стабилног живота. У свратишту деца добијају помоћ и подршку у превазилажење кризних ситуација; успостављању безбедног и стабилног породичног окружења, и наставак школовања; развијању потенцијала и знања кроз разноврсне едукативне програме.
Услуга Свратишта се пружа на основу личног доласка корисника .
Организација која пружа додатну подршку, у складу са пројектним капацитетима:
НАЗИВ ПРУЖАОЦА ПОДРШКЕ
Екуменска хуманитарна организација
НАЗИВ ПРОЈЕКТА/ПРОГРАМА/ПОДРШКЕ
Пројекат „Социјална инклузија за достојанствен живот Рома и других осетљивих особа у Србији 2023-2026“
ПОДРУЧЈЕ ПРУЖАЊА ПОДРШКЕ (нпр. Република Србија, или (само регион) Београд, или ГО Звездара)
ГО Звездара,
ПЕРИОД ПРУЖАЊА ПОДРШКЕ (од-до, или континуирано)
2023-2026.
КРАТАК ОПИС ПОДРШКЕ/АКТИВНОСТИ
Области подршке су:
1 ) дискриминација и анти-циганизам;
2 ) образовање и
3 ) стамбена подршка у озакоњењу стамбених објеката;
КОРИСНИЦИ ПОДРШКЕ
Роми и друго не-ромско становништво које долази из социјално-угрожених група, укључујући и повратнике
ПОСЕБНИ УСЛОВИ (ако их има)
КАКО СЕ ПРИЈАВИТИ
Корисници пројекта су већ одабрани.
Организација ЕХО често спроводи сличне пројекте, те ће можда бити нових прилика за аплицирање у будућности.
КОНТАКТ ПОДАЦИ (адреса, телефон, мејл, вебсајт)
Адреса : Ћирила и Методија 21, 21 000 Нови Сад,
тел /факс : + 381 21 466588