У оквиру Међународне манифестације „Дан девојчица“који се традиционално обележава последњег четвртка у априлу, а сходно самом циљу манифестације да се девојчице/девојке  оснаже да се приликом одабира својих професија и будућих каријерних путева руководе личним интересовањима, способностима и талентима, а не стереотипном поделом на „мушка“ и „женска“ занимања, Шеста београдска гимназија, организовала је 26. априла две посете: Контроли летења Србије и Црне Горе СМАТСА доо, Београд и Факултету организационих наука у Београду.

У посетаи  Контроли летења Србије и Црне Горе СМАТСА доо, учествовало је 12 девојчица у пратњи наставнице Сузане Лазовић , Мирјане Васиљевић, контролора летења (изузетног домаћина и организатора посете испред  СМАТСЕ) и Мирјане Јефтенић представнице ГИЗ-а

У оквиру ове посете ученице су биле гошће СМАТСА  Ваздухопловне Академије у Вршцу и Контроле летења на Аеродрому Београд

Ток посете и утисци:

У Вршцу: Обилазак школског простора, хангара за авионе, аеродрома, упознавање са условима школовања на Академији, обуком за пилоте, специфичностима занимања – пилот (као и да  сада  обуку за пилоте завршавају и жене, наравно у малом броју…) у пратњи наставника и инструктора за обуку. Ученице су се опробале на симулатору за обуку пилота и то је на њих оставило посебан утисак, („возити авион“ које узбуђење)….

Контрола летења  у Београду: Обилазак Центра за обуку контролора летења, упознавање са условима школовања за контролоре летења, опробале се  на симулатору за обуку аеродромског контролора летења,  у пратњи расположених инструктора и контролора летења,  који су са њима поделили своја каријерна искуства и професионална знања . Онда је уследио улазак у салу Обласне контроле летења, где су контролори летења радили свој свакодневни посао, раздвајали авионе на небу изнад нас. Реални сусрет са свим изазовима овог занимања…које искуство!

Утисци деце:

„  Дочекали су нас и испратили као изузетно важне и битне госте, расположени руководиоци Ваздухопловне академије и Центра за обуку контроле летења… Инструктори и наставници – осмех на лицу док нам се обраћају, причају о свом послу, мото који су поделили са нама „Све се може кад се хоће и воли!“, задовољство послом који обављају, позитивна енергија,тимски дух, стресно, одговорност вееелика,… Предивно искуство које ћемо поделити.“

У посети Факултету организационих наука учествовало је 22 девојчице у пратњи наставнице Ане Јоковић и домаћина доцента др Ане Хорват , бивше ученице Шесте београдске гимназије

Ток посете:

Упознавање са занимањима у области Информационих система и технологија и са активностима и пројектима Истраживачког развојног центра на ФОН-у, као и са основним појмовима и концептом иновација, предузетништва и технолошког стартапа. Девојчице су кроз ове области водиле професорке са студијског програма информационих система и технологија,  студенткиње факултета и представнице студентских организација, као  и гостујући предавачи из компаније SAGA

Утисци професорки: „Дан девојчица је испунио очекивања свих учесника, оних пред којима су каријерне одлуке и оних који су своја каријерна  искуства несебично поделили са младим дамама“.

Дан девојчица реализован je и ове године уз подршку Немачке развојне сарадње кроз пројекте које реализује ГИЗ, „Подстицање запошљавања младих“ и „Реформа средњег стручног образовања“. Партнери у организацији ове манифестације су Удружење пословних жена Србије и Центар „Инвентива“.