U Skupštinskoj sali Gradske opštine Zvezdara, Opštinski savet roditelja je održao svoju treću sednicu, u okviru koje je organizovano predavanje za roditelje na temu „Bezbednost dece na internetu”. Sednicu je otvorio Goran Lazić, predsednik Saveta, a sednici su prisustvovali Emina Beković iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, koja je govorila o ulozi roditelja u razvoju kulture bezbednog ponašanja na internetu, Stanko Radovanović, član Veća GO Zvezdara zadužen za poslove u oblasti obrazovanja, Katarina Stjepanović, direktorka OŠ „Desanka Maksimović“ i predstavnica Odeljenja za društvene delatnosti.

 

Digitalna pismenost je danas veoma važna za funkcionisanje u savremenom svetu. Internet nudi obilje korisnih sadržaja, ali i mnoge opasnosti. Na početku, Emina Beković je upoznala roditelje da je portal „Pametno i bezbedno” nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu i da je kreiran sa ciljem da pomogne deci, roditeljima i nastavnicima da se informišu u ovoj oblasti, ali i da prijave svaku vrstu nasilja kojem su izloženi na internetu. Informisala je roditelje da deca do 13 godina ne bi trebala da imaju nalog na društvenim mrežama, jer još uvek ne prepoznaju opasnosti koje vrebaju i nisu ovladali neophodnim znanjima i veštinama zaštite privatnosti. Kroz primere iz prakse, prikazala je zašto na društvenim mrežama ne treba otvrati naloge u javnom režimu, zašto se ne bi trebale postavljati fotografije dece, odavati adresa, postavljati fotografije dok je porodica na odmoru, upoznavati druge sa šiframa koje koristimo i zašto šifre treba da budu komplikovane.

 

Predstavnica Ministarstva je govorila o digitalnoj senci, digitalnom otisku i digitalnoj reputaciji, koliko mogu biti važne za budući život dece. Takođe, upoznala je roditelje da su seksualni predatori veoma aktivni na mrežama i da postoje brojni primeri u njenoj praksi da su roditelji poslednji upoznati sa činjenicom da dete trpi ovakvu vrstu nasilja. Podstakla je roditelje da prate šta deca rade na mrežama, da uspostave pravila korišćenja IKT uređaja, razvijaju poverenje i prate ponašanja dece. Ne preporučuju se tehnike koje podrazumevaju pretnje da će se internet ugasiti, a telefon oduzeti, jer odbijaju decu da se povere roditeljima. Predavanje je proteklo u produktivnoj diskusiji.

 

Sastanak je završen uz zaključak da je potrebno raditi na razvijanju kulture upotrebe telefona i ponašanja na internetu od prvog razreda osnovne škole, definisati kodekse ponašanja i toga se pridržavati. Dobar primer je OŠ „Desanka Maksimović“.