Danas se održava poslednje predavanje u okviru „Škole roditeljstva“, predavač je Slavica Vasilijević, logoped. Govoriće više o tome kada se javljaju prve reči kod dece, kao i šta treba da radi roditelj od prvog dana kako bi podsticao razvoj govora. Posebna pažnja posvetiće se i  fazama u razvoju govora, ukazaće se na znakove kašnjenja u razvoju govora, sluha i jezika.

 

Do sada su polaznici imali prilike da čuju o fiziološkim promenama tela u pripremi za porođaj, načinima kako se prepoznaju kontrakcije, značaju emotivne smirenosti. Prisutni su dobili važne informacije i o fizičkom i fiziološkom oporavku od porođaja, kada početi sa vežbama i određenim fizičkim aktivnostima. Istaknuta je i važnost emotivnog stanja mame, znaci prepoznavanja i nekih ozbiljnijih tegoba poput postporođajne depresije kao i uputstva kako u toj situaciji reagovati. Govoreno je o tome šta je apgar skor, zašto su nam značajni neonatalni skroninzi, kako beba napreduje u TM, o razvoju tokom prve godine, obimu glave kao i o problemima sa kojima se roditelji susreću tokom prvog meseca, značaju davanja vitamina D u prevenciji rahitisa, vitamina K do trećeg meseca kao i koji je značaj DHA omege.

 

Prisutne buduće mame i tate dobili su i objašnjenje o nezi bebine kože, kose, čišćenju nosa i ušiju kao i ispiranju očiju. Razjašnjena je  i čuvena dilema da li koristiti široki povoj, kakav je značaj UZ pregleda kukova, kako opremiti bebin kutak kao i kada izaći sa bebom u šetnju. Jedna od tema predavanja bile su i adaptirane mlečne formule. Trudnice koje su prisustvovale predavanju dobile su korisne savete i o ishrani odojčeta od četvrtog meseca života pa nadalje. Najveća dilema mladih majki i jeste upravo koje namirnice su dozvoljene u kom mesecu života kao i kada treba početi sa uvođenjem kašaste a zatim i čvrste hrane. Objašnjeni su stadijumi razvoja, načini držanja bebe, položaj glave. Sa velikom pažnjom polaznice Škole roditeljstva su slušale i o tome kako izgleda prvi pregled bebe kod pedijatra.

 

Bilo je reči i o jednoj vrlo značajnoj temi, a to je kako se ponašati kada je beba bolesna, koja su zdravstvena stanja urgentna i zahtevaju odlazak lekaru, a koja su ona u kojima sami roditelji mogu da odreaguju. Budućim roditeljima govoreno je i o motornom razvoju bebe od perioda novorođenčeta do bebinih šest meseci.Na radionici je bilo pokazano kako se kupa beba, neguje pupak, kako se stavlja široki povoj, čime se neguje bebina koža, kako se rešava pelenski osip…

 

Predavači su stručnjaci iz oblasti ginekologije, pedijatrije i fizikalne medicine. Budućim roditeljima su ova predavanja mnogo značila, a njihovi utisci su izuzetno pozitivni.