Na poziv organizatora 28. Proćenog festivala zdravlja, koji je održan u Domu vojske Srbije,  predstavljen je rad Volonterskog servisa Zvezdare na čijem štandu je posetiocima bio dostupan info materijal o aktivnostima koje se realizuju tokom cele godine.

 

Volonterke Gordana, dve Jasmine, Ljiljana, Dragana, Aleksandra i Jelena koje su dežurale zainteresovanima su objašnjavale  kako mogu da se uključe u rad Servisa- kao volonteri ili korisnici nekih od stalnih sadržaja koji se realizuju tokom cele godine. Najviše interesovanja građana izazvale su edukativne i kreativne radionice za seniore- Škola kompjutera, Obuka na mobilnim telefonima, vežbe joge i dekupaž radionice, kao i program podrške porodicama koje neguju člana obolelog od nekog oblika demencije. Za sve posetioce štanda Volonterskog servisa Zvezdare obezbeđeni su i unikatni pokloni nastali na kreativnim radionicama.

 

U okviru manifestacije, održana je tribina na temu „Kako se borimo sa Alchajmerovom bološću“ na kojoj je Radmila Urošević, koordinatorka Servisa i šefica Odseka za socijalnu zaštitu GO Zvezdara predstavila Program podrške porodicama obolelih od demencije koji se realizuje skoro punih sedam godina u partnerstvu sa Udruženjem „Hleb života”. Urošević je naglasila da je reč o paketu pomoći obolelima i negovateljima koji obuhvata individualnu pomoć negovateljima, rad u grupama samopomoći, savetovalište u prostorijama Servisa i „Hleba života” kao i putem telefona, razgovor sa stručnjacima- psihijatrima, psiholozima, socijalnim radnicima i radioničarima, pomoć u naturi (pelenama za odrasle, vlažnim maramicama, alkoholu i sl.).

 

Festival zdravlja  svečano je otvorila ministarka zdravlja profesor dr Danica Grujičić a posetioci su mogli bez zdravstvene knjižice i čekanja da provere svoje zdravlje, da čuju predavanja o aktuelnim temama iz oblasti medicine i posavetuju se sa eminentnim zdravstvenim stručnjacima.

 

Osim zdravstvenih ustanova iz Beograda, specijalni gosti festivala bili su domovi zdravlja „Novi Sad” i „Šabac”. Stručni tim Specijalne bolnice za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava” proveravao je ko je od građana u riziku za dobijanje moždanog udara, i na licu mesta su im radili ultrazvučni pregled karotida.

 

Informacije o zdravim stilovima života posetioci su mogli da dobiju od stručnjaka Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”.  Na bini su se smenjivali programi vežbanja, nastupi dečijih plesnih klubova, radionice za mlade i promocije knjiga. Za najmlađe je organizovan „Dečiji kutak” i „Bolnica za medvediće”, gde deca mogu da donesu omiljene igračke na „preglede”, da razgovaraju sa medicinarima i razbiju strah od „belih mantila”, kao i „Apoteka i laboratorija za medvediće” koju su vodili studenti