U velikoj sali Gradske opštine Zvezdara u utorak, 8.10, održana je tribina pod nazivom „KAŽEM, PRIČAM, REŠAVAM I SUKOBE SPREČAVAM!“ koja je okupila više od 100 učenika predstavnika đačkih parlamenata i njihovih nastavnika iz osnovnih i srednjih škola sa Zvezdare.

Učesnike tribine je pozdravila Marija Makević iz Misije OEBS u Srbiji, istakavši dobru saradnju sa Gradskom opštinom Zvezdara u oblasti prevencije bezbednosti, a školski policajac Ivana Pribilović, govorila je o projektu „Osnovi bezbednosti“ i radu školskih policajaca u oblasti unapređenja bezbednosti dece i mladih.

Brankica Tarbuk Janković, direktorka udruženja Centar za reintegraciju i aktivizam Beograd, predstavila je projekat „Promocija kulture nenasilja i tolerancije“ koji je pod pokroviteljstvom GO Zvezdara i Misije OEBS u Srbiji  realizovan od marta do juna 2019. godineu 5 škola na Zvezdari: „Ivan Goran Kovačić“, „Ćirilo i Metodije“, „Jelena Ćetković“, „Veljko Dugošević“, „Marija Bursać“ i Šesta beogradska gimnazija.

Vršnjački edukatori iz ovih škola podelili su svoje utiske i iskustva sa radionica i ispričali kako su kroz igranje uloga vežbali da određenu situaciju sagledaju iz različitih perspektiva i kako im je to pomoglo da se oslobode brojnih stereotipa i predrasuda.

Učenici Građevinske tehničke škole smatraju da su interaktivne radionice i otvoreni razgovori najbolji način za razvijanje veština i promociju kulture nenasilja i tolerancije, ali da je dodatna edukacija potrebna i roditeljima i nastavnicima. Veliki broj mladih istakao je negativan uticaj medija na formiranje stavova i modela ponašanja dece i mladih i činjenicu da se i u štampanim i u elektronskim medijima deca i mladi najčešće prikazuju u negativnom kontekstu, kada se dogodi ekstremno nasilje, uz objavljivanje fotografija i identiteta i nasilnika i žrtava, i da se pritom ne poštuje ni Konvencija o pravima deteta ni drugi važeći zakoni.

U veoma živoj i inspirativnoj diskusiji, deca i mladi su izneli stav da sa preventivnim aktivnostima treba početi još u vrtiću i da kroz odrastanje, za svaki uzrast treba da postoji odgovarajući program. Jedno od zapažanja dece i mladih je da se deca generalno (i u porodici i u školi i u društvu uopšte) nedovoljno slušaju i da zato i nema akcija na inicijativu dece. Sa uverenjem da pozitivni uzori imaju značajan uticaj, naročito kada su to vršnjaci, predložili su da vršnjački edukatori koji su učestvovali u projektu tokom godine održe prezentacije za mlađe učenike u svojim i drugim školama i da se pokrenu akcije usmerene na promociju kulture komunikacije i nenasilja.

Načelnica Odeljenja za društvene delatnosti GO Zvezdara Vesna Petrović Urošević pozvala je mlade da učestvuju na Festivalu kulture mladih „Zvezdarijada“, na konkursu za „Naj-volontersku akciju“ koju je i ove godine raspisao Volonterski servis Zvezdare, na programima i takmičenjima koje realizuju Prijatelji dece Zvezdare i druga udruženja i da svoje slobodno vreme ispune sa što više kreativnih sadržaja. Zaključak tribine je da deca i mladi imaju potrebu da otvoreno razgovaraju o svojim pravima i da ovakve tribine i susrete treba češće organizovati.

Program Dečje nedelje na Zvezdari nastavlja se danas u Osnovnoj školi „Desanka Maksimović“ u kojoj će biti održana interaktivna dramska radionica o dečjim pravima za tinejdžere pod nazivom „IMAM PRAVO DA…“. Voditeljka radionice je Tijana Milošević, glumica i dramski pedagog.

U sredu, 9. oktobra, u Muzičkoj školi „Vladimir Đorđević“ sa početkom u 11 sati biće realizovan program „Muzički zagrljaj“ – interaktivna muzička radionica za predškolce i osnovce koju vode Radmila Knežević, prof. violončela i Jelena Rajić, prof.violine.

Pokrovitelj programa DEČJA NEDELJA NA ZVEZDARI je Gradska opština Zvezdara, a pored Prijatelja dece Zvezdare u realizaciji aktivnosti učestvuju: Volonterski servis Zvezdare, Muzička škola „Vladimir Đorđević“, Biblioteka „Vuk Karadžić“, Predškolska ustanova „Zvezdara“, osnovne i srednje škole na Zvezdari.