Na svečanoj dodeli nagrada u organizaciji Ministarstva zaštite životne sredine i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u okviru zajedničkog projekta pod nazivom „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“, predsednik GO Zvezdara Miloš Ignjatović primio je nagradu u ime GO Zvezdara, koja je jedina beogradska opština u grupi od 8 pobednika na nivou Srbije.

Osim GO Zvezdara dobitnici nagrada su Kragujevac, Kruševac, Šabac, Kraljevo, Sremska Mitrovica, Ćuprijia i Krupanj. Nezavisna stručna komisija izabrala je osam najboljih ideja, koje će u početku biti primenjene u navedenim gradovima i opštinama, a kasnije i širom Srbije zbog velike mogućnosti njihove dalje primene u različitim oblastima, a pre svega u oblasti proizvodnje i potrošnje električne energije, povećanja energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije, upravljanja otpadom, itd.

Pobednici su izabrani na osnovu učešća u javnom pozivu “Izazov otvorenih podataka”, opštinama i gradovima sa najinovativnijim idejama u oblasti otvaranja, dostupnosti i unapređenja upravljanja podacima od značaja za borbu protiv klimatskih promena, koji su, tokom novembra 2017. raspisali Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, uz finansijska sredstva Globalnog fonda za životnu sredinu.

GO zvezdara aplicirala je na javni poziv: „Izazov za inovativna rešenja“ u javno privatnom partnerstvu sa preduzećem Konseko d.o.o. Beograd, čiji je zakonski zastupnik dr Miodrag Vuković, inženjer mašinstva. Ovlašćeno lice i stručna osoba u Opštini je Aleksandra Beatović, dipl.inženjer arhitekture, zadužena za ekologiju.

Naziv projektne ideje sa kojom smo se prijavili je: Inovativno rešenje za on lajn monitoring i analizu potrošnje električne energije javnih objekata

Izazov za inovativna rešenja pozivao je na predlaganje rešenja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte koje se emituju u procesu pružanja i korišćenja različitih javnih komunalnih usluga, uz istovremeni doprinos društvenom, ekonomskom i ekološkom održivom razvoju.

Na ovaj poziv mogle su da se prijave gradovi i opštine sa preko 20.000 stanovnika, kao i javna i privatna preduzeća, naučno istraživačke institucije i organizacije civilnog društva, ali samo kao deo konzorcijuma sa gradovima i opštinama.

Otvoreni podaci stimulišu ekonomski rast jer stvaraju podsticajno okruženje za razvoj inovacija i “zelenih” ideja i omogućavaju privlačenje “klimatski pametnih” investicija. Dostupnost podataka je neophodna za efikasno planiranje i donošenje odluka, osigurava veću transparentnost rada lokalnih samouprava i stimuliše uključivanje javnosti u procese odlučivanja

„Smatram da je ovo izuzetno važan projekat, promoviše inovativnost u Srbiji koja je strateški opredeljena za digitalizaciju jednu modernu Srbiju.  Srbija mora da podiže kapacitete, a ovo je način podizanja kapaciteta jer bez ovih podataka nema ni projektno-tehničkih dokumentacija da se izvedu projekti u vrednosti od blizu 15 milijardi evra“, istakao je na dodeli Ministar  zaštite životne sredine Goran Trivan.

Zamenica stalne predstavnice UNDP-a u Srbiji Steliana Nedera rekla je da će osam lokalnih samouprava, pobednika “Izazova otvorenih podataka”, pored finansijske podrške do 10,000 USD po projektu, dobiti i stručno-savetodavnu podršku u okviru Klimatskog inkubatora, za dalji razvoj ideja u zrele projekte spremne za primenu. U Klimatskom inkubatoru biće izrađeno i softversko rešenje za poboljšanje upravljanja podacima, koje će omogućiti da se umreže podaci različitih lokalnih zajednica, kao i da se povežu sa bazama podataka državnih institucija.“

“Lokalni razvoj otporan na klimatske promene” (http://inovacije.klimatskepromene.rs/) je petogodišnji projekat koji ima za cilj da se, kroz partnerstvo javnog, privatnog i civilnog sektora, podrži razvoj projekata koji imaju za cilj da se smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte i lokalne zajednice u Srbiji učine otpornijima na promene klime. Projekat sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF). Partneri na Projektu su Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, Vlada Kraljevine Švedske, Vlada Švajcarske i nacionalni partneri poput Fonda za inovacionu delatnost i Stalne konferencije gradova i opština.