Gradska opština Zvezdara je u petak, 21. februara 2020. bila domaćin poslednjeg u nizu susreta u okviru dvodnevne studijske posete delegacije nacionalnih stručnjaka i kreatora politika iz Belorusije  na temu „Strategija prevencije: politika i praksa“.

Organizator je bila Kancelarija Ujedinjenih Nacija za borbu protiv droge i kriminala (UNODC) koja je u okviru studijske posete priredila nekoliko sastanaka: u Kancelariji za borbu protiv droga Vlade Republike Srbije, Ministarstvu unutrašnjih poslova, OEBS Misiji u Srbiji, Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i u Gradskoj opštini Zvezdara.

Cilj studijske posete bio je da se profesionalci iz Belorusije upoznaju sa strategijama i programima koji se sprovode u našoj zemlji i regionu, a koji su zasnovani na dokazima i realizovani kao programi sa dobrim praksama.

U ime Gradske opštine Zvezdara goste je pozdravila Violeta Filip, zamenica predsednika Opštine, istakavši da nam je čast što je Zvezdara odabrana da bude domaćin ovog susreta i da naša Opština ima dugogodišnju uspešnu saradnju sa Kancelarijom UNODC u realizaciji programa prevencije zloupotrebe droga. Naime, sve osnovne škole sa područja Zvezdare učestvovale su u pilot-projektima realizacije programa „Osnaživanje porodica“ i „Veštine za adolescenciju“, a zahvaljujući sredstvima koja se svake godine planiraju u budžetu GO Zvezdara za ove namene,  obezbeđena je održivost ovih programa.

Miloš Stojanović, šef UNODC kancelarije u Srbiji, zahvalio se na podršci i uspešnoj saradnji i istakao da je Opština Zvezdara primer dobre prakse kada su u pitanju i strateški pristup i praktična realizacija preventivnih programa.

Aktivnosti Gradske opštine Zvezdara u ovoj oblasti predstavila je Vesna Petrović Urošević, načelnica Odeljenja za društvene delatnosti, uz osvrt na nadležnosti koje Opština ima u domenu bezbednosti dece i učenika, kao i na razvijenu mrežu saradnje na lokalnom nivou sa obrazovno-vaspitnim ustanovama, Domom zdravlja, policijom, Centrom za socijalni rad, domaćim i međunarodnim udruženjima i organizacijama i drugim ustanovama i državnim organima.

O iskustvima u realizaciji programa „Osnaživanje porodica“ i „Veštine za adolescenciju“ govorile su i Sonja Stamenović iz Odeljenja za društvene delatnosti, Biljana Nešković, direktorka OŠ „Stevan Sinđelić“, Tereza Moličnik, psiholog OŠ „Stevan Sinđelić“ i Milica Milisavljević iz „Lions Club Beograd”.

Susret je završen nizom pitanja delegacije iz Belorusije koja je bila inspirisana prezentacijama, uz najavu nastavka saradnje.

* * *

Programom „Osnaživanje porodica” koji je u GO Zvezdara realizovan 2012. godine obuhvaćeno je 247 porodica. Program ima za cilj jačanje i unapređenje kapaciteta porodica kao preventivne mere radi sprečavanja pojave različitih oblika društveno neprihvatljivog ponašanja kod dece, kao što je zloupotreba droga, nasilje, kriminogeno ponašanje… Usmeren je na roditelje i decu od 10 do 14 godina, kako bi jačanjem komunikacionih veština i prepoznavanjem pravih porodičnih vrednosti na vreme identifikovali relevantne probleme adolescenata i time preventivno delovali.

Deca i roditelji su se učili različitim veštinama, važnim za zdravo funkcionisanje porodice i odrastanje mladih. Roditelji su učili i usavršavali tehnike i načine kako da neguju dobru komunikaciju u porodici, uvode pravila i posledice, neguju porodične vrednosti i budu podrška svojoj deci. Deca su razvijala veštine kako da postavljaju male i velike životne ciljeve, kako da se odupru negativnim pritiscima vršnjaka, poprave loš uspeh u školi, upravljaju sopstvenim emocijama, razumeju roditelje i neke njihove odluke i stavove.

Kao porodica, susretali su se sa različitim strategijama koje neguju i razvijaju bliskost u porodici, neguju i grade odnose zasnovane na uzajamnom poverenju i uvažavanju.

Zahvaljujući sredstvima iz budžeta GO Zvezdara, koja se putem godišnjeg javnog konkursa dodeljuju školama za realizaciju programa prevencije od 2014. godine, program „Osnaživanje porodica” se svake godine realizuje u 5 – 6 škola.

 

„Veštine za adolescenciju” su međunarodni program koji je u osnovnim školama na području Zvezdare realizovan 2014. godine, kao pilot projekat Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala – UNODC u saradnji sa Lions Club International Fondacijom.

Program je akreditovan od strane Američkog Nacionalnog Instituta za bolesti zavisnosti, zasnovan je na naučno-istraživačkom radu i međunarodnim standardima prevencije i sprovodi se u više od 90 zemalja širom sveta. Kroz trodnevne seminare edukovano je 39 nastavnika i stručnih saradnika iz svih osnovnih škola na Zvezdari, koji su nakon edukacije program realizovali u svojim školama.

Teme koje su se obrađivali tokom 40-časovnog programa su razvijanje veština komunikacije i efikasnog slušanja, izgradnje samopouzdanja, veština za donošenje odluka i rešavanje konflikata, razvijanje samokontrole, samodiscipline, samosvesti i odgovornosti. Deca su učila da razvijaju veštine da smanje stres i upravljaju emocijama, kako da se odupru pritisku vršnjaka i da prihvataju i uvažavaju različitost, informisali se o negativnim uticajima upotrebe psihoaktivnih supstanci, o uticaju na zdravlje, prijateljstva, interesovanja i životne ciljeve.

U međuvremenu je program akreditovan i u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) kao program stručnog usavršavanja zaposlenih u obrazovanju za osnovne i srednje škole, a ovu edukaciju je uspešno završilo preko 80 nastavnika i stručnih saradnika iz zvezdarskih škola: „Desanka Maksimović“, „Dragojlo Dudić“ i Geodetske tehničke škole.

 

* Oba programa su praćena i evaluirana i pokazala su odlične rezultate u primeni.