U organizaciji Ministarstva omladine i sporta i lokalne Kancelarije za mlade, 4. marta u opštini Zvezdara održan je jedan od prvih konsultativnih sastanaka sa 50 predstavnika lokalne omladinske politike koji su dali svoja mišljenja i predloge za ključna pitanja i teme Zakona u funkciji dobrobiti mladih Srbije.

U skladu sa Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za mlade, Ministarstvo omladine i sporta je u toku 2009. godine pokrenulo proces izrade zakona o mladima. Zakon je neophodan da bi se obezbedilo jedinstveno uređenje svih značajnijih pitanja iz oblasti omladinske politike koja se tiče oko milion i po mladih, koliko ih danas ima u Srbiji (oko 20% ukupne populacije).

Zakon u funkciji dobrobiti mladih treba da obezbedi održivu osnovu za razvoj i delovanje društvenih aktera koji čine omladinski sektor sa ciljem poboljšanja položaja mladih i obezbeđivanja prava, prostora, prilike i podsticaja za rast i razvoj sopstvenih potencijala, kao i aktivno učešće mladih u društvu. Zakon treba da uredi oblast omladinske politike, uzimajući u obzir ciljeve i mere utvrđene Nacionalnom strategijom za mlade, istraživanja o položaju i potrebama mladih u Srbiji, komparativnu analizu propisa domaćeg i stranog zakonodavstva kao i primere dobre prakse u ovoj oblasti. Zakon će jasno definisati kome je namenjen, izvore, načela i principe omladinske politike, aktere javne politike, način organizovanja i njihovog kooridnisanog delovanja, i načela i principe finansiranja omladinskih javnih politika.

Kako bi se došlo do najboljih rešenja, ministar omladine i sporta, Snežana Samardžić Marković predložila je širok konsultativni proces, po ugledu na dobra iskustva iz procesa izrade Nacionalne strategije za mlade, u kome je učestvovalo preko 16.000 mladih kao i drugi ključni akteri. Ministar je naglasila da „Slušajući glas mladih i onih koji se njima bave, mogu se sagledati problemi sa kojima se mladi danas suočavaju i dobiti dragoceni predlozi za njihovo razumevanje i rešavanje. Uključeni u izradu ovog dokumenta, mladi će shvatiti da zakoni nisu apstraktni i da će njihovo učešće u izradi doprineti kvalitetu, a kasnije i sprovođenju zakona u praksi“.

Po preporuci koordinatora Kancelarije za mlade Beograd, Mirjane Miljojković, pozvani su predstavnici društveno angažovanih mladih (iz đačkog parlamenta, učesnici Kancelarije za mlade Zvezdara, predstavnici svih političkih omladinskih organizacija), ali i predstavnici najvažnijih javnih institucija od značaja za mlade naše opštine (Nacionalne službe za zapošljavanje, Centar za socijalni rad, predstvanik SC „Olimp“, predstavnik UK „Vuk Karadžić“…).

Regionalni koordinator kancelarije za mlade, Ana Jovanović, predstavila je potrebu definisanja institucionalnog okvira omladinske politike i faze konsultativnog procesa izrade Zakona. Nakon toga, više od 50 učesnika sastanka razmenilo je mišljenja o omladinskom aktivizmu i organizovanju na nivou opštine Zvezdara, ali i o pitanjima, akterima, ulogama, merama i nadležnostima od važnosti u oblasti omladinske politike na lokalnom i nacionalnom nivou. Na kraju sastanka svi učesnici su, u skladu sa svojim iskustvima, popunili upitnik o pitanjima iz oblasti omladinske politike i aktivnog učešća mladih u društvu koja bi trebalo regulisati zakonom.

Ovaj sastanak jedan je od oko 50 konsultativnih sastanaka koji će se u narednom periodu održavati u opštinama/gradovima širom Srbije i na kojima će se diskutovati o pitanjima važnim za Zakon i kroz koje će se dobiti predlozi tema Zakona o mladima od oko 1600 učesnika.
Nakon definisanja tema Zakona, ključnih pitanja, pojmova, aktera i njihovih uloga i međusobnih odnosa, izradiće se prvi nacrt zakona koji će takođe biti predmet širokog konsultativnog procesa. U ovaj proces pozvaćemo da se uključe predstavnici mladih, kancelarija za mlade, jedinica lokalne samouprave, udruženja građana, relevantnih državnih institucija, ministarstava, Stalne konferencije gradova i opština, skupštinskog odbora za omladinu i sport, medija, privrednog sektora i donatorskih organizacija i drugih vaćnih aktera omladinske politike u Srbiji.

Za dodatne informacije možete se obratiti Marku Markoviću, regionalnom koordinatoru kancelarije za mlade na telefon 0123456789.