Na završnici „Školskog ekološkog festivala – ŠEF  2018“, održanoj 16. novembra  u GO Zvezdara, za najbolji kratki flim proglašen je „Eko koš“ koji su snimili učenici škole „Posavski partizani” iz Obrenovca, a stručni žiri proglasio je najbolje i uručene su nagrade: svi učesnici dobili su zahvalnice, odabrani najbolji po kategorijama dobili su i pehare, a bilo je i specijalnih nagrada.

Na Festivalu je učestvovalo preko 30 osnovnih i srednjih škola iz cele Srbije, čiji su učenici i nastavnici snimili ekološke filmove sa temom ekologija, reciklaža, očuvanje životne sredine…Većina škola poslala je po 2 filma… Konkurs je trajao od početka septembra do 10. novembra.

Uz pesme „Apelujem“ i „Šuma blista šuma peva“ u izvođenju predškolske grupe dece vrtića „Zvezdani gaj“ i pozdravne reči predsednika GO Zvezdara počela  je završnica Školskog ekološkog festivala – 2018, a zatim su u prisustvu brojnih prijatelja i gostiju proglašeni najbolji filmovi i uručene nagrade.

Pozdravljajući prisutne Miloš Ignjatović, predsednik GO Zvezdara čestitao je svim učesnicima, posebno dobitnicima nagrada i rekao da će GO Zvezdara uvek podržati ovako kvalitetne akcije, jer je svesna koliko je zaštita životne sredine važna za sve nas.

Svečanosti su prisustvovali i predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine: Verica Pantelić, i Jelena Rebić iz Odeljenja za informacije i saradnju sa civilnim društvom iz oblasti zaštite životne sredine-Sektor za strateško planiranje i projekte i Violeta Ristić iz Odeljenja za upravljanje otpadom -Odsek za razvoj sistema upravljanja otpadom, a Verica Pantelić je u ime Ministarstva izrazila zadovoljstvo i želju da se ovaj festival podrži i ubuduće.

Svojim prisustvom svečanost su uveličali zamenik predsednika GO Zvezdara Predrag Veinović, član Veća GO Zvezdara Lazo Šegan, Ljiljana Filipović, zamenik sekretara Skupštine GO Zvezdara, Violeta Filip, pomoćnik predsednika GO Zvezdara, kao i Snežana Antonijević, organizator zaštite prirodnih dobara iz JP „Zelenilo – Beograd“, Nemanja Komatović, projektni koordinator „Riken fondacije“ za koju se može reći da je lider u oblasti reciklaže i zaštite životne sredine, edukacije, podizanja svesti i promocije reciklaže. Prikazana su i 2 kratka filma „Riken fondacije“, kao i film „Reciklaža nije gnjavaža“ učenika OŠ „Boško Buha“ koji je pobedio na prethodnom eko festivalu.

Svečanost su uveličali i mnogobrojni gosti.

Žiri u sastavu: Emilija Gajić, digitalni umetnik/ Fakulteta za medije i komunikacije, Aleksandar Ćirić, inženjer mašinstva – sektor upravljanja otpadom i Darko Radosavljević, vanredni profesor Tehnološko metalurškog fakulteta u Beogradu, imao je težak zadatak.

„Ove godine za „Školski ekološki filmski festival“ stiglo je dosta prijava“ – rekla je na početku predsednica žirija Emilija Gajić.

„Mi smo se potrudili da izaberemo ono najbolje, gde se pored same forme pokazao trud i rad i gde smo procenili da su deca stvarno naučila ono što je važno o prirodi, a zatim u svojim kraktim formama prikazali kako se treba boriti i šta je to što treba čuvati. Zbog toga smo ustanovili i nove nagrade, kao i specijalnu nagradu žirija za najbolju prezentaciju, jer smatramo da treba nagraditi trud i rad“.

Posle prikaza najboljih filmova, predsednica žirija pročitala je i obrazložila odluke žirija i pristupilo se uručenju  nagrada.

  1. Nagrada eko patrola –za omladinski aktivizam i neprestanu borbu za zaštitu prirodne sredine -Mateji Mirkoviću iz Beograda,
  2. Nagrada najbolja muzička podloga odlazi u ruke školi „Branko Miljković“ iz Niša za film „Hajde kreni“, za predivnu pesmu koja ovaj festival može pratiti uvek.
  3. Nagrada najbolja reportaža pripada školi „Despot Stefan Lazarević“ iz Babušnice i filmu „Biseri prirode“. Film koji ima odličnu dramatizaciju problema predstavljenu kroz polu-igranu formu. Zamisao je čista i jasna.
  4. Poljoprivredno-veterinarska škola, „Misli zeleno“ iz Svilajnca odnela je nagradu za kreativnost i spajanje poezije i kadra. Inovacija u svim do sada prijavljenim filmovima, gde je poezija na kreativan način preneta na platno i dala tačno definisanje kadrova.
  5. Nagrada najbolja eko poruka pripala je školi „Dragojlo Dudić“ iz Beograda. Za klince kreativce, za tačan, kreativni rad u koji je uloženo mnogo ljubavi i volje. Za njih koji su nam praktično pokazali šta sve možemo od već iskorišćenih materijala.
  6. Nagrada za najbolji animirani film pripala je Politehničkoj školi za film „Drvo“. Kreativna zamisao preneta je kroz stop-trik animaciju, za koju znamo da treba pažljivo osmišljena dramatizacija.
  7. Nagrada za najbolji dokumentarni film odlazi u ruke školi „Posavski partizani“ iz Obrenovca za delo „Nemaš izgovor“. Ja nemam izgovor da ovaj film ne dobije nagradu. Tehnički tačan, održana forma u granicama do kojih je mogla ići. Precizno istraživanje na temu.
  8. Škola „Rada Miljković“ iz Jagodine i film „Ginko“ odnose nagradu za najbolju produkciju. Za organizaciju, zalaganje, pronalaženje prave lokacije i pravi izbor predstavljanja.
  9. Sspecijalna nagada žirija za najbolju prezentaciju pripala je školi „Pavle Savić“ iz Beograda za rad „Volimo prirodu“
  10. Nagrada za najbolji kratki film odnosi delo „Eko koš“ i škola „Posavski partizani“ iz Obrenovca. Za najbolju dramatizaciju prikazanu jezikom koji govori film, a to su kadrovi. Sa tačnom muzičkom podlogom, ali i predstavljena problematika i uspostavljeno rešenje samom dramatizacijom. Apsolutna forma filma.

Školski ekološki festival – ŠEF  2018 realizovalo je udruženje „Zvezdarski ekološki centar ZEC“  u partnerstvu sa Društvom za očuvanje, revitalizaciju i promociju starih zanata „Čuvari zanata“, uz podršku GO Zvezdara i sufinansiranje od strane Ministarstva zaštite životne sredine.

„Zvezdarski ekološki centar ZEC“   je udruženje koje se dugo i ozbiljno bavi reciklažom i reupotrebom materijala, povezuje ekologiju, tradiciju, kulturu, stare zanate i radi na podizanju svesti i osnaživanju svih uzrasta počev od vrtića, predškolaca, osnovaca, srednjoškolaca do seniora.

Tim koji je sprovodio ovaj projekat čine vredni pojedinci, puni entuzijazma i ljubavi prema prirodi i  želje  da mladim ljudima i pre svega deci prenesu i podignu svest o značaju očuvanja prirode, kao i da ih podstaknu da se posveđuju tom cilju. Tu su Aleksandar Ćirić, koordinator projekta, Biljana Pantelić, žila kucavica, profesorka Suzana Lazović, Bojana Lukić koordinatorka Društva „Čuvari zanata”, profesor Darko Radosavljević, digitalna umetnica Emilija  Gajić, Slavica Brđović, novinarka.

Na kraju svi učesnici ove lepe svečanosti nastavili su druženje i razgovor uz koktel koji su omogućili prijatelji festivala: Pekara „Adžić Živanović“ i „Domaće kiflice“.