Ni kiša i loše vreme, u četvrtak 28.novembra, nisu bili prepreka da prostor Biblioteke „Petar Kočić“ bude ispunjen do poslednjeg mesta na tribini koja je održana na temu „Postojeći program podrške i pomoći porodicama obolelih od demencije“.

Uvodničari na tribini su bili stručnjaci koji imaju iskustvo u radu sa ovim pacijentima i njihovim porodicama. O postojećem Programu pomoći i podrške namenjenim ovim porodicama koji već treću godinu organizuje i realizuje Neformalna mreža pomagača porodicama obolelih od demencije, koju čine HHU Hleb života, Volonterski servis Zvezdare i Udruženje Okrilje. Pored predstavnika članica mreže Humanas, Zavoda za socijalnu zaštitu, Gradske opštine Vračar, Gradskog centra za socoijalni rad u Beogradu- Odeljenja Vračar, Doma zdravlja Vračar, skupu su prisustvovali i aktivno učestvovali volonteri Hleba života i Volonterskog servisa Zvezdare i građani beogradskih opština koji u svojim porodicama imaju problem demencije.

Jasmina Tošić iz HHU Hleb života je, uvodeći prisutne u temu tribine, naglasila da je najvažnije da definišemo problemm sa kojim se susrećemo i zatim pronaći način kako pomoći ovim porodicama u svakodnevnom životu i na praktičan način.  Neformalna mreža nastoji da utvrdi mapu svih problema sa kojim se ove porodice susreću.

Mr Radmila Urošević je, govoreći o praksi Volonterskog servisa Zvezdara, naglasila da zvezdrski volonteri pomažu u kućni uslovima pomagačima i da ta dva sata nedeljno za njih znači predah koji za njih inače ne postoji. Urošević je istakla da je dobro kada su lokalne samouprave organizatori volonterskih aktivnosti što je u direktnoj korelaciji sa održivosti programa podrške i daje šteta što i druge beogradske i ne smao beogradske opštine ne organizuju volontiranje u najboljem ineteresu svih svojih sugrađana.

Govoreći o opravdanosti pomaganja porodicama koje dugoročno neguju svog dementnog člana, prof dr Aleksandra Milićević Kalašić iz Zavoda za gerontologiju i Fakulteta za komunikaciju i medije, upozorila je da je demencija sve veći problem koji poprima elemente epidemije budući da na planetarnom nivou svake 3 sekundi neko oboli od nekog oblika demencije i da se granica životne dobi polako spušta naniže. Ona je naglasila da je neophodno stvoriti sistem u kome će se socijalna i zdravstvena zaštita nužnno prožimati, da postoji realna potreba i opravdanost stvaranja mreža i udruživanja socijalnih partnera iz svih sektora, da treba intenzivirati ranu dijagnostiku i programe prevencije a postojeće negovatelje osnaživati kontinuiranim edukacijama.

Dr Rada Popović iz Udruženja „Okrilje“ koja je idejni tvorac Neformalne mreže je naglasila problem i značaj nedostajućeg registra pacijenata i vođenje jasnih protokola kao i da je, u takvim okolnostima, zadatak zajednice aktivno traganje za ovim porodicama. Ona je istakla ulogu lokalnih samouprava u stvaranju sistema i partnerstava kao i stalnu obuku volontera koji pomažu porodicama.

Dr Ljubica Vidić iz Instituta za mentalno zdravlje i Udruženja „Destigma“  koje je okupilo profesionalce sa znanjem i iskustvom u radu sa dementnim pacijentima i njihovim porodicama, istakla je da zabrinjavajuća statistika i geometrijska progresija kojom se broj pacijenata uvećava, zahtev za hitnim delovanjem stavlja problem pred celokupnu društvenu zajednicu. I pored toga, nedostaje nam edukacija svih jer se i dalje ne zna dovoljno o problemima „sa sećanjem i pamćenjem“. Pored stručnjaka, uloga porodice i profesionalnih negovatelja u kvalitetu života dementnih pacijenata je neprocenjiva zbog čega je program podrške veoma važan.

Mr Slavica Golubović iz Gerontološkog centra Beograd, upozorila je da je neophodno utvrditi sistem zbrinjavanja pacijenata u kome neće biti fokus samo na potrebama već i preostalim resursima obolele osobe, kojih sigurno ima. Ona je podsetila na nedostatak dnevnih centara za zbrinjavanje pacijenata čime bi se bitno rasteretile porodice, pre svega za radno angažovanje i lične potrebe.

Dr Irena Dželetović Milošević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje naglasila je prioritet države da napravi nacionalni registar ovih pacijenata, da obezbedi sistemsku podršku porodičnim negovateljima budući da njih 95% nužno doživi sindrom sagorevanja kao i informator važnih telefona od značaja za svakodnevni život ovih porodica.

Za sve učesnike skupa, organizatori su pripremili Info pult sa raspoloživim info materijalom i obećanjem da će se uskoro obezbediti i Vodič za negovatelje kao priručnih u svakodnevnom životu.

Zaključke i preporuke tribine predstavnici Neformalne mreže će u narednom periodu uputiti na adrese svih relevantnih institucija, ustanova i medija.

Skup je otvorila pevačka grupa Ansambla Hleb života kao najbolji primer aktivnosti i druženja kao prevencije problema sa zdravljem u trećoj dobi. Njihovim nastupom i zasluženim aplauzom je skup u Biblioteci „Petar Kočić”  i završen.

Tribina na Vračaru je prva od niza planiranih skupova koju organizuje Neformalna mreža sa ciljem da se postojeći Program podrške i pomoći predstavi svim zainteresovanim stranama a potom i unapredi- prepoznajući resurse u zajednici.

Za 17.decembar od 12 do 14 časova  u zgradi Gradske opštine Zvezdare planirana je organizacija Okruglog stola na temu „Unapređenje međusektorske i međuinstitucionalne saradnje kao unapređenje Programa pomoći i podrške porodicama obolelih od demencije“.  Skup će okupiti profesionalce iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite,javnog, privatnog i civilnog sektora.