Tribina o zapošljavanju teže zapošljivih kategorija stanovništva održana je 04.12.2017. u Gradskoj opštini Zvezdara, kao drugi deo projekta o socijalnom preduzetništvu, zelenim zanimanjima i zapošljavanju. U fokusu ovog skupa bila je zapošljivost mladih do 30 godina, starijih od 45 godina, naročito žena, osoba sa invaliditetom, Roma…

Zvezdarski ekološki centar, pod pokroviteljstvom GO Zvezdara i Nacionalne službe  zapošljava organizovao je i ovaj skup, koji je imao za cilj sagledavanje različitih aspekata ovog problema i mogućih rešenja, donošenja zajedničkih zaključaka ka unapređenju položaja teže zapošljivih lica.

Otvarajući skup, zamenik predsednika GO Zvezdara Predrag Veinović istakao je da će Gradska opština Zvezdara kao lokalna samouprava biti zadovoljna ako ovim aktivnostima postigne da se zaposli bar i jedna osoba, a da će raditi na tome da ih se zaposli na desetine i možda na stotine, jer će ovom temom nastaviti da se bavi i ubuduće.

Radmila Urošević, šefica Odseka za socijalna pitanja GO Zvezdara, naglasila je da je Lokalni akcioni plan zapošljavanja krovni dokument koji je našoj opštini dao mogućnost učešća u projektima, definisanja partnerstava, a saradnja sa Nacionalnom službom zapošljavanja je dragocena za ostvarivanje ciljeva zapošljavanja, razvijanje saradnje sa postojećim, kao i potencijalnim poslodavcima.

U ime Nacionalne službe zapošljavanja Branislava Poznanović, rukovodilac službe Zvezdara filijale Beograd, predstavila je aktivne mere zapošljavanja, istakavši tradicionalno dobru saradnju sa Opštinom Zvezdara, koja od 2010 godine Strategijom razvoja, a onda i Lokalnim akcionim planovima zapošljavanja utvrđuje godišnje planove i prioritete za unapređenje zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti na teritoriji GO Zvezdara.

Lokalnim akcionim planom zapošljavanja Gradske opštine Zvezdara za 2017. godinu utvrđeni su prioriteti i mere za unapređenje zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti na teritoriji GO Zvezdara , sa posebnim fokusom na teže zapošljive kategorije stanovništva, i to: mlade do 30 godina, starije od 45 godina, naročito žene, osobe sa invaliditetom, žrtve porodičnog nasilja, Rome…

Kroz aktivne programe zapošljavanja, poput funkcionalnog opismenjavanja i obuke na radnom mestu, Nacionalna Služba zapošljavanja daje svoj doprinos u delu podrške i saradnje sa Opštinom Zvezdara u ekonomskom osnaživanju teže zapošljivih  kategorija sugrađana, čime će Opština na kvalitetan i održiv način moći da utiče na prevazilaženje stanja zavisnosti od socijalnih službi.

Prezentacijom 3O ili „Ozbiljnost, obimnost, odgovornost“ Aleksandar Ćirić, stručni saradnik Udruženja ZEC predstavio je kategorije teže zapošljivih lica, izdvojivši žene starije od 45 i istakavši načine rešavanja ovog problema kroz: podsticanje ženskog preduzetništva, kao i pokretanja sopstvenog biznisa uz korišćenje otpada kao resursa.

Skrenuo je pažnju na socijalnu nepravdu u odnosu na žene sledećim podacima: – 60% muškaraca starijih od 45 godina je zaposleno dok je 50% žena preko 45 zaposleno, a taj odnos u EU je ravnopravniji pa je 62% žena starijih od 45 zaposleno. Još veća razlika je u primanjima  između muškaraca i žena, tako da za istu platu muškarci rade 250 dana, a žene 290 dana godišnje. Ovim podacima dotakli smo pitanje rodne ravnopravnosti.

Porukom da bi se promenom pogleda na otpad moglo doći i do velikih promena u razvoju društva i poboljšanju zapošljivosti, kako mladih, tako i drugih kategorija teže zapošljivih lica, Aleksandar Ćirić završio je svoje izlaganje.

Iskustva, primere dobre prakse u zapošljavanju mladih, predstavila je Danica Belić, iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ Srbija, koja u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta, kao vodećim partnerom, i Ministarstvom privrede, Ministarstvom rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Nacionalnom službom za zapošljavanje, kao ključnim partnerima, sprovodi projekat pod nazivom Podsticanje zapošljavanja mladih.

Danica Belić je istakla pravce delovanja GIZ-a kroz: razvijanje lokalnih dijaloga između lokalnih samouprava i privrede, sprovođenje mera za zapošljavanje mladih, info kutak ili ciljno informisanje o zanimanjima, kao i stručne obuke sa NSZ za potrebe tržišta rada. Navela je kao primer i saradnju sa MNRO Zvezdara kojom se zapošljavaju osobe sa mentalnim smetnjama.  

Na kraju Biljana Pantelić se u ime Zvezdarskog ekološkog centra-ZEC zahvalila svim učesnicima, uz zaključak da je sprovođenjem ovog projekta uspostavljen dobar dijalog i da će  kroz lokalne akcione planove narednih godina moći da se nastavi sa aktivnostima u cilju što bolje zapošljivosti, a posebno teže zapošljivih kategorija stanovništva Zvezdare.