U Skupštinskoj sali Gradske opštine Zvezdara u ponedeljak, 22.oktobra održana je tribina na temu „ Postojeći program podrške i pomoći porodicama obolelim od demencije“.

Tribina je nastavak aktivnosti mreže socijalnih partnera u osnivanju, a koju za sada čine Volonetrski servis Zvezdare, HHU „Hleb života“ i Udruženje „Okrilje“, koji imaju iskustvo u neposrednom radu sa porodicama lica obolelim od demencije. Skup je bio namenjen profesionalcima koji se bave problemima demencije, obolelima i članovima njihovih porodica, udruženjima i svima koji žele da se informišu o ovoj bolesti, simptomima, svakodnevnim problemima i preprekama sa kojima se porodice suočavaju.  Aktivnosti neformalne mreže realizuju se od 21.septembra u Volonterskom servisu Zvezdare i HHU „Hleb života“.

U prepunoj sali na tribini su prisustvovali pored starijih sugrađana sa Zvezdare i drugih beogradskih opština, predstavnici preko 20 porodica koje imaju člana obolelog od demencije, predstavnici Gradske opštine Zvezdara: dr Slavoljub Nikolić, pomoćnik predsednika opštine, Miroslav Marinović i Lazo Šegan, članovi Veća, Gerontološkog društva Srbije, ustanova socijalne zaštite: Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu- opštinskih odeljenja Zvezdara, Vračar, Savski venac, Geroontološkog centra Beogra, Prihvatilišta za odrasla i stara lica, ustanova zdravstvene zaštite: Instituta za mentalno zdravlje i Zavoda za gerontologiju i palijativno zbrinjavanje, profesori, asistenti i studenti: Filozofskog fakulteta, Fakulteta političkih nauka, Visoke škole za socijali rad i Fakulteta za komunikaciju i medije, Crvenog krsta Beograda i Srbije, novinari i volonteri Volonterskog servisa i HHU „Hleb života“.Na tribini su govorili stručnjaci koji imaju iskustvo u radu sa starijim licima, posebno sa problemima demencije.

Skup je započeo muzičkim nastupom Ansamla „Hleba života“ izvođenjem kompozicije „Ovo je Srbija“, a završen kompozicijom „Da ja imam srca dva“.

Otvarajući tribinu, Miloš Ignjatović, predsednik Gradske opštine Zvezdara, naglasio je da su socijalna politika i kvalitet svakodnevnog života velika obaveza i rukovodstva i zaposlenih u Opštini i da je dobro da postoji socijalna infrastruktura koju ima Volonterski servis Zvezdare kao konkretne instrumente za građane i porodice koji se obrate za pomoć.

Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, profesionalac sa dugogodišnjim iskustvom i velikim znanjem u neposrednoj zaštiti starije populacije, naglasila je da Srbija ima solidan pravni okvir koji pruža zaštitu od diskriminacije svih pa i građana obolelih od nekog oblika demencije kao i da smo, ne samo zbog toga što je Srbija potpisnica Evropske socijalne povelje, dužni da se borimo protiv predrasuda i stigmatizacije obolelih od demencije i njihovih porodica. Kancelarija, na čijem je ona čelu, posebnu pažnju posvećuje ovoj temi i zbog toga daje generalne preporuke da se u svim sredinama jačaju svi kapaciteti centara za socijalni rad u njihovoj zaštiti.

Jasmina Tošić, direktora HHU „Hleb života“ i rukovodilac programa za starije, rekla je da se neformalni pomagači njenog Udruženja sa problemima korisnika koji imaju demenciju i njihovih porodica, susreću više od dvadeset godina i da je takvih sugrađana sve više, da dostižu raznere epidemije i da ne smemo da zatvaramo oči pred njihovim problemima  i sudbiinama. Tošić je naglasila da svi partneri treba da napravimo zid koji bi bio početna i kontinuirana briga i  program podrške ovoj p opulaciji.

Prof dr Aleksandra Milićević Kalašić, neuropsihijatar iz Gradskog zavoda za gerontologiju i palijativno zbrinjavanje i Fakulteta za komunikaciju i medije,naglasila je da je tema demencije na Zvezdari okupila ne samo profesionalce već i entuzijaste koji samo partnerski, udruženim snagama mogu da pomere praksu. Kalašić je istakla da statistika govori da  svake tri sekunde u svetu neko dobije dijagnozu demencije kao i da je najvažnije da se uspostavi što ranija dijagnoza, da se ljudi edukuju da prepoznaju prve simptome dijagnoze a sa čime treba da budu upoznati svi koji dolaze u kontakt sa obolelom osobom. Posebno je važna prevencija u ranoj dobi a mediciinski tretman, kad do bolesti dođe, nije dovoljan već i socijalna zaštita, socijalizacija i briga svih iz neposrednog okruženja dementne osobe, rekla je prof Milićević.

Dr Irena Dželetović Milošević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, koja punih deset godina koordinira rad Kancelarije za zdravlje starijih je posebno naglasila pritisak koji trpe negovatelji iz porodice, a reč je najčešće o ženama, kojima treba kontinuirana pomoć i podrška kako ne bi došlo do sindroma sagorevanja.

Mr Nada Satarić, osnivač i predsednik Udruženja „Snaga prijateljstva”, sa velikim istraživačkim i iskustvom u neposrednoj praksi sa dementnim osobama, je između ostalog naglasila da u Srbiji i Beogradu nedostaju kapaciteti u pružanju servisih usluga u kućnim uslovima i da je model Volonterskog servisa Zvezdare dobra praksa koja bi trebalo da zaživi i u drugim lokalnim samoupravama. Ona je dodala da bi postojanje dnevnih boravaka za dementne, kojih nema – značajno pomogli obolelima i očuvanju njihovih kapaciteta ali još više porodicama koje dugotrajno brinu o njima.

Dr Dragana Trifunović Balanović, direktorka Doma zdravlja Zvezdara, je rekla da u penziju ne treba da odlazimo sa strahom od starosti i zaborava. Ona je istakla problem nabavke pelena za obolele koje u sadašnjim  uslovima porodice ne mogu da dobiju o trošku zdravstvenog fonda, kao što je praksa u Republici Srpskoj, već moraju sami da snose troškove koji nisu zanemarljivi. Pelene bi bile jedan od osnovnih prava i podrška ovim porodicama kao i promena svesti da biti negovatelj ne treba da bude sramota i razlog za stigmatizaciju ovih porodica. Dr Balanović je govorila i o ličnom iskustvu o brzi za dementnog člana porodice naglašavajući da joj u toj  ulozi znanje lekara manje pomaže od ljudskog pristupa i potrebe za neprekidnim pružanjem pažnje i ljubavi ovim pacijentima, a što je za njih najvažnije.

Dr Rada Popović iz Udruženja „Okrilje”, je nalasila da sa skupa o demenciji u opštini Zvezdara treba da potekne inicijativa ka resornim ministarstvima zdravlja i socijalne zaštite, koji treba da utvrde protokole o tome šta volonteri treba i smeju da realizuju od pomoći i podrške u kućniim uslovima, kako bi  svi bili zaštićeni. Dr Popović je poručila da su pomagačima neophodne dobre obuke, da je važan njihov beskrajan entuzijazam koji treba negovati kao i da je važno kvalitetno povezivanje svih sektora u programima pomoći obolelima i njihovim  porodicama.

Mr Radmila Urošević, šef Odseka za socijalnu zaštitu i koordinator Volonterskog servisa Zvezdare, rekla je da Servis skoro osam godina pruža interventnu podršku u kućnim uslovima i Savetovalištu za pojedince i porodice licima koja se obrate za pomoć ali da su važne preventivne aktivnosti kroz programe aktivacije, socijalizacije, razvijanja ličnih veština  i edukacija čime se na najbolji način prevenira usamljenost, depresija i demencija. Ona je uputila poruku sadašnjim kolegama/icama i studentima/kinjama socijalnog rada da se fokusiraju na aktivaciju korisnika kao najbolju praksu i prevenciju nastanka socijalne štete i socijalne iskuljučenosti pojedinaca i porodica. Urošević je naglasila da Volonterski servis na terenu sreće i dementne osobe koje žive same, bez porodičnog staranja i da Servis o tome obaveštava nadležni Centar za socijalni rad.

Na kraju su govorili članovi porodica koji brinu o svojim dementnim članovima koji su izazvali neizbežne emocije kod svih prisutnih. Jelena, koja brine o svojoj sestri u dubokom stadiju demencije, rekla je da je njena sestra više ne prepoznaje ali da je važno da ona zna ko je bila njena sestra dok je bila zdrava i da je nikada neće ostaviti bez brige i nege. Gordana Janićijević, novinarka, poručila je nastavnicima i profesorima da na časovima građanskog vaspitanja i veronauke razgovaraju sa mladima o značaju solidarnosti i empatije.

U delu tribine predviđenom za pitanja, građani su mogli da dobiju odgovore prisutnih stručnjaka. Predstavnici udruženja penzionera sa Zvezdare su iskazali interesovanje da se u njihovim prostrijama organizuju slični skupovi.

Zaključci tribine narednih dana biće dostavljeni Ministarstvu rada, zapošljavanja, boračke i socijalne zaštite kao prilog procesu izrade Startegije unapređenja socijalne zaštite u Srbiji za period 2019-2025., Kancelariji poverenice za zaštitu ravnopravnosti i Zavodu za socijalnu zaštitu, medijima kao i objavljeni na zvaničnom sajtu Gradske opštine Zvezdara.

Za sve učesnike i prisutne na tribini organizatori skupa Volonterski servis Zvezdare i HHU „Hleb života“ obezbedili su info materijal, simbolične poklone koje su napravili volonteri na kreativnim radionicama.

Sve porodice dementnih članova mogu da se obrate za pomoć kancelarijama Volonterskog servisa Zvezdare, ul. Bulevar kralja Aleksandra 395  svakog petka od 12 do 14 časova lično ili putem telefona 286-4426 i svake srede HHU „Hleb života“, ul.Požarevačka 53/3 lično ili uputem telefona 2443-540.