Božidar Đelić potredsednik republičke vlade i Nils Ragnar Kamsvaga, ambasador Norveške otvorili su danas, 09.12.2010. godine SWIFT Centar u Ulici Đanga Rajnharta u Orlovskom Naselju, na Zvezdari presecanjem vrpce.

Svečanom otvaranju centra prisustvovali su i Dorit Nitcan, šefica SZO u Srbiji, Periša Simonović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, Negret Emiroglu predstavnica Svetske zdravstvene organizacije, Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, Milan Popović, predsednik opštine Zvezdara, mnoge druge visoke zvanice, zadrugari koji će raditi u centru, kao i brojne novinarske ekipe.

Obraćajući se prisutnima Božidar Đelić je između ostalog rekao:

– Dostojanstven čovek je onaj koji ima radno mesto, zdravstvenu knjižicu i čija deca idu u školu. Prodajom svojih proizvoda, koji su već sada obezbeđeni ugovorima, pripadnici ovog naselja, pre svega romske nacionalnosti, koji će raditi i samostalno upravljati centrom, ostvaruju pravi put napred. Kao predsednik Nacionalnog saveta za inkluziju Roma, zahvaljujem Norveškoj, koja je po ko zna koji put pokazala velikodušnost, ali isto tako Ministarstvu za životnu sredinu, gradu Beogradu i opštini Zvezdara, gde sam i sam rođen i čime se ponosim.

Nils Ragnar Kamsvaga, ambasador Norveške, kazao je da je veliki izazov za svako društvo da za one koji su na margini učini nešto što će ih uključiti u društvene tokove.

– Ovaj projekat nudi taj veliki korak napred, pomoć i posao onima koji do sada nisu mogli da se na uobičajen način uključe u širu zajednicu. Neformalni sakupljači otpada su se suočavali s velikim problemima, isključenošću, siromaštvom i nedostatkom zdravstvenog osiguranja, a ovaj program im nudi poboljšanje u svim tim aspektima. Pored toga, projekat nudi i velike koristi u smislu zaštite životne sredine i još mnogo drugih pozitivnih strana, zbog čega smo mi veoma srećni i uzbuđeni što u njemu učestvujemo. Nadamo se da će isti obrazac moći da se primeni na više mesta, ne samo u Srbiji već i u regionu, a dokaz koliko je projekat vredan jeste i činjenica da će Evropska unija finansirati i njegovu drugu fazu – rekao je ambasador Norveške.
Prvih 12 zaposlenih u reciklažnom centru, dobijanjem zdravstvenog osiguranja, koje do sada nisu imali, biće oni koji će stanovnicima Orlovskog naselja pružiti informaciju gde mogu da se prijave, kako da ostvare pravo na zdravstveno osiguranje, obrazovanje i na taj način delovati kao medijatori, rekao je Periša Simonović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja

Milan Popović, predsednik opštine Zvezdara, rekao je da otvaranje reciklažnog centra predstavlja krunu dugogodišnjih napora u rešavanju ovih pitanja i izrazio očekivanje da će sledeća generacija zaposlenih u ovom centru živeti mnogo bolje, jer će njihovi roditelji imati zdravstveno osiguranje, a oni sami ići u školu, što će biti uslov za roditelje ako žele da nastave da rade u reciklažnom centru.

SWIFT Inicijativa (Inicijativa za održivo upravljanje otpadom zarad zdravijeg sutra) ima za cilj da omogući neformalnim sakupljačima otpada veće prihode i poboljša pristup državnim i lokalnim uslugama, poput zdravstva i obrazovanja.

SWIFT projekat finansira Vlada Kraljevine Norveške i sprovodi se od strane kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji u partnerstvu sa organizacijama IOM i UNOPS, zajedno sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom životne sredine i prostornog planiranja, gradom Beogradom i Gradskom opštinom Zvezdara.

Cilj SWIFT Inicijative je, da se kroz pilot projekat, uključi u rešavanje ključnih socijalnih determinanti zdravlja u neformalnom sektoru skupljanja otpada i, konkretnije, povećanje pristupa zdravstvenim uslugama, poboljšanje socijalne inkluzije i razvoj održivih planova zapošljavanja među neformalnim sakupljačima otpada. Projekat takođe naglašava važnost zaštite zdravlja na radu, posebno u aktivnostima prikupljanja otpada, koje nosi sa sobom izlaganje različitim zdravstvenim opasnostima i rizicima.

Neformalno sakupljanje otpada predstavlja značajan način obezbeđivanja osnovne egzistencije za mnoge ranjive grupacije, naročito najsiromašnijih slojeva romske populacije. Prekidanje lanca siromaštva i zadiranje u pitanje socijalne iksljučenosti je u skladu sa Strategijom smanjenja siromaštva Vlade Republike Srbije i evropske inicijative „Dekada Roma”. Međutim, treba napomenuti da socijalno ugroženi koji se bave sakupljanjem otpada nisu isključivo pripadnici romske populacije, tako da SWIFT Inicijativa targetira sve socijalno ugrožene kategorije stanovništva koji se bave ovom aktivnošću.

Održivo zaposlenje je u jakoj vezi sa socijalnim determinantama zdravlja i podsticanjem integracije marginalizovanih grupa. SWIFT Inicijativa podstiče održivo zaposlenje kroz formiranje Zadruge sakupljača otpada u Beogradu. Kroz ovaj vid zapošljavanja i podršku aktivnostima SWIFT Zadruge, sakupljačima se omogućava obezbeđivanje ličnih dokumenata, bolji pristup javnim i socijalnim uslugama (zdravlje, obrazovanje, socijalna zaštita), kao i razvijanje profesionalnih kapaciteta i dostojanstva, i na taj način integracija u šire društvene tokove.

Uvođenjem u formalne tokove i organizovanjem pojedinaca u zadruge, otvara se veliko polje saradnje različitih pravnih subjekata, firmi i organizacija u poslovima sakupljanja i reciklaže otpada, koja je svakako neformalnim radom pojedinaca ove socijalno-ugrožene populacije isključena.

SWIFT projekat se realizuje u Orlovskom Naselju, jednom od najstarijih romskih naselja u Srbiji, gde je gradska Opština Zvezdara opredelila zemljište na korišćenje. U okviru SWIFT Centra izgrađeno je postrojenje sa dodatnim sanitarnim i kancelarijskim prostorijama. SWIFT projektom zadruga je dobila na korišćenje od strane UN agencija savremenu opremu za ovakvu vrstu aktivnosti. Cilj je da se u prvoj godini rada zaposli od 50 do 100 članova Zadruge koji će pružati ne samo usluge upravljanja otpadom već i usluge čišćenja i održavanja poslovnih i stambenih prostora.

SWIFT inicijativa podržava vladine prioritete koji se odnose na pristup Evropskoj uniji, ostvarivanje Milenijumskih ciljeva razvoja, smanjenja siromaštva i strategije održivog razvoja i može poslužiti kao model koji se može proširiti na druge lokacije u Srbija i izvan nje.