Na svečanoj ceremoniji održanoj u Malom Mokrom Lugu zvanično su počeli radovi na renoviranju objekta za rad prvog hospis dnevnog centra u Srbiji.

Gradska opština Zvezdara je prepoznala važnost i značaj ovog projekta i postojanja hospisa kako za Zvezdaru, tako i za Srbiju i pružila svu logistički i administrativnu podršku za realizaciju istog.

Napomenućemo da je BELhospice projekat „Dnevni centar prvog hospisa u Srbiji”, koji je dobio podršku u okviru grant šeme „Razvoj efikasnih usluga u zajednici u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite na lokalnom nivou”, a koji se sprovodi partnerskom saradnjom Ministarstva finansija Republike Srbije – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i koji je finansiran sredstvima Evropske unije.

Vera Madžgalj, direktorka BELhospice centra, NJ.E. Sem Fabrici, ambasador i šef delegacije EU u Srbiji, NJ.E. Leo D’aes, belgijski ambasador i Miloš Janković, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja obratili su se prisutnima i ukazali na značaj projekta i palijativnog zbrinjavanja.

Među zvanicama bili su prisutni Ivan Kuzminović u ime Ambasade Norveške u Srbiji, Božidar Dakić direktor Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, Miloš Ignjatović, predsednik Gradske opštine Zvezdara, Miroslav Marinović član Veća Gradske opštine Zvezdara, Brankica Janković poverenik za jednakost, kao i predstavnici počasnog i upravnog odbora BELhospice centra.”

Pored postojeće usluge zbrinjavanja onkoloških pacijenata u odmaklim fazama bolesti i članova porodica u kućnim uslovima, ovaj projekat će obezbediti uslove da BELhospice unapredi kvalitet života za najmanje 60 pacijenata i 120 članova porodica, a na dnevnom nivou pruži besplatne usluge boravka za 20 onkoloških pacijenata.

U kvalitetno palijativno zbrinjavanje koje će pružati BELhospice tim sastavljen od lekara, medicinskih sestara, negovateljica, socijalnih radnika, psihologa i duhovnika uključiće se i veliki broj volontera, a biće obezbeđene i besplatne usluge prevoza i hrane za pacijente u hospis dnevnom centru u periodu od osam meseci.

Pored podrške, projekat predviđa i licenciranje usluge Dnevnog centra, unapređenje međusektorske saradnje i koordinaciju potreba pacijenata sa zdravstvenim i socijalnim institucijama i lokalnom upravom. BELhospice će raditi i na unapređenju palijativnog zbrinjavanja kako bi, kroz zajedničku saradnju, u budućnosti implementirali i uslugu stacionarnog smeštanja i unapredili socio-zdravstvene usluge u skladu sa potrebama onkoloških pacijenata ne samo u Beogradu već i u drugim gradovima Srbije.

Inače, palijativno zbrinjavanje započelo je u Velikoj Britaniji pre skoro 50 godina od kada se taj koncept širi po čitavom svetu.