Učenici i profesori, članovi Eko-škole Sedme beogradske gimnazije, izveli su malo istraživanje prisustva mikroplastike na plaži na Savskom jezeru pored Ade Ciganlije, koja je nosilac prestižne plave zastave. Ovom radionicom učenici su hteli da skrenu pažnju javnosti na značajan problem u životnoj sredini, prisustvo velike količine plastike u vodi i sedimentima u vodenoj sredini, kao i u njenom okruženju. U procesima kruženja materije mikroplastika ulazi u sastav biljaka i životinja, a lancima ishrane na kraju stiže i do naših tanjira.

 

Učenici su na nekoliko mesta na Adi Ciganliji uzorkovali sedimente sa obale jezera, prosejavali ih kako bi sediment odvojili od organske materije, odvajali plastiku od peska i uzorke posmatrali pod binolularnom lupom. Uzorci su odneti i u školu gde će se u hemijskoj i biološkoj laboratoriji podrobnije analizirati. Već prve analize na licu mesta pokazale su prisustvo mikroplastike u vodi.

 

Učenici su iskoristili ovu priliku da izvrše i hemijske analize vode iz Savskog jezera (prisustvo nitrata, nitrita i amonijaka, kao i analiza rN vode) koje su pokazale da je voda dobrog kvaliteta.

 

Nakon radionice, učenici i profesori će organizovati javni čas / radionicu na temu kako problem (mikro)plastike može da se rešava na nivou porodice, škole i lokalne zajednice sa ciljem smanjenja njene upotrebe i reciklaže.

 

Radionici na Adi Ciganliji prisustvovalo je dvadeset i dvoje učenika i četvoro profesora: biologije Marina Drndarski, fizike Gordana Ilić, hemije Svetlana Todorović i geografije Miroslav Markićević. Aktivnosti na radionici deo su važnih projekata u koje je uključena Sedma beogradska gimnazija: Međunarodna mreža eko-škola (program Međunarodne fondacije za edukaciju u oblasti životne sredine) i Kvalitetno obrazovanje za sve (program pod pokroviteljstvom Saveta Evrope i Evropske Unije).