Savet za bezbednost saobraćaja na putevima Gradske opštine Zvezdara je, u saradnji sa stručnim udruženjima, organizovao niz aktivnosti sa ciljem unapređenja saobraćajne bezbednosti na gradskim ulicama. Stručnjaci udruženja „Bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici“ tokom maja realizuju interaktivna predavanja za decu i roditelje prvog razreda. Sve osnovne škole su obuhvaćene programom.

Nesumnjivo je da svaki roditelj želi najbolje za svoje dete. Na listi želja, bezbednost deteta je na prvom mestu. Analize pokazuju da veliki broj dece u saobraćaju strada zbog neodgovornog ponašanja odraslih. Profesori Saobraćajnog fakulteta ističu ulogu porodice u sticanju ispravnog i bezbednog saobraćajnog ponašanja i ukazuju na brojna istraživanja koja dokazuju da deca „nasleđuju“ obrasce ponašanja od svojih najbližih. Sa ciljem podizanja roditeljskih kompetencija u ovoj oblasti, kreirali su brošuru „Roditelj-model ponašanja dece u saobraćaju“, koja se može preuzeti ovde. U brošuri su prikazani najvažniji koraci prilikom obuke deteta da samostalno prelazi ulicu, a na lifletu „Uloga roditelja u saobraćajnom obrazovanju i vaspitanju dece” i drugi aspekti bezbednosti.

Tokom jednočasovnog razgovora istaknuto da roditelji imaju veliku odgovornost za stvaranje i utemeljenje dobrih saobraćajnih navika, kao dela porodičnih vrednosti koje se neguju tokom celog života. Istaknuto je da je neophodno graditi stavove kod dece da se bezbedno ponašaju zbog sebe i očuvanja sopstvenog zdravlja i brige za druge, a ne zbog prisustva policajca ili straha od novčane ili zatvorske kazne. Deca i mladi treba obavezno da nose zaštitnu opremu kada voze rolere, bicikl i motocikl, da se prevoze na zadnjem sedištu do 12 godine i budu u odgovarajućem sedištu, vezana pojasevima. Roditelji treba da podsete bake i deke i druge odrasle koji brinu o deci, a i sami da to praktikuju, da obavezno prelaze ulicu na pešačkom prelazu, a ako je prelaz regulisan semaforom, samo na zeleno svetlo za pešake. Roditelji nikako ne bi smeli da voze auto ako su konzumirali alkohol jer time i direktno utiču na bezbednost dece i daju osnovu da i oni to čine kad porastu. Od malena treba negovati vrednosti očuvanja životne sredine. Kroz prozor automobila se nikada ne smeju izbacivcati pikavci, papiri i ostali otpaci jer se tako ugrožava bezbednost drugih učesnika u saobraćaju, zagađuje okolina i povećava opasnost od požara. Tokom vožnje se nikako ne sme upotrebljavati mobilni telefon bez blututa ili pisati poruke, poštuju se drugi učesnici u saobraćaju…

Samo učešće i doprinos svakog pojedinca, odgovorno ponašanje može doprineti unapređenju saobraćajne bezbednosti na našim ulicama. Do sada je predavanjima prisustvovalo više od 100 roditelja koji su pokazali visok stepen interesovanja za bezbednost dece u saobraćaju i koji su aktivno učestvovali u diskusiji, navodeći probleme.

Navedena brošura će u elektronskoj formi biti postavljena na sajtove osnovnih škola. Nadamo se da će i drugi roditelji shvatiti značaj ovakvih susreta i da će biti u mogućnosti da u većem broju prisustvuju predavanjima.

Program unapređenja saobraćajne bezbednosti se realizuje u organizaciji Gradske opštine Zvezdara, a pod pokroviteljstvom Sekretarijata za saobraćaj grada Beograda od sredstava od naplaćenih kazni za saobraćajne prekršaje.