Tokom prošle nedelje učenici Šeste beogradske gimanzije započeli su realizaciju projekta „Susreti gimnazijalaca“. Boravili su kod svojih vršnjaka iz Gimnazije „Nikola Tesla“ u Budimpešti.

Nakon prijema u školi započeli su upoznavanje kulturnoistorijskih znamenitosti na budmskoj tvrđavi. Najpre su obišli kuću despota Stefana Lazarevića a zatim pored temelja stare srpske crkve stigli do Matijine katedrale i Ribarskog bastiona. Šetnjom pored predsedničke palate sišli su u Taban. Ovaj deo grada spušten između brda Gelert i budimske tvrđave je od 15.veka bio naseljen srpskim življem. Sada ovde dominira park u kome se nalaze spomenici Vuku Karadžiću i kompozitoru Korneliju Stankoviću. Tu je i kafana „Zlatni jelen“ koja je tokom prve polovine 19. veka, bila pravo stecište srpskih književnika.

Drugi dan su posetili Srpski Kovin i jedan od najstarijih srpskih manastira na ovom prostoru. Zatim su na dunavskoj adi Čepel obišli jedino srpsko selo u Mađarskoj Lovru i manastir Reske. Tu su učenici obeju škola imali priliku da se skelom prevezu na drugu stranu Dunava.

Poslepodne je bilo rezervisano za strogi centar Pešte, ulicu Vaci, Srpsku crkvenu opštinu, Angelineum, Srpsku pravoslavnu crkvu i Tekelijanum. Čitav ovaj kvart podseća na nekadašnji boravak Srba. Poseban utisak svijom monumentalnošću i izgledom ostavio je Tekelijanum. Danas se ovo zdanje obnavlja i uređuje a poslednja dva sprata koriste učenici škole „Nikola Tesla“.

Veče je bilo posvećeno zabavi. Domaćini su pokazali svojim vršnjacima noćni život u Budimpešti.

Treći dan su obišli živopisnu Sent Andreju. Najpre su posetili kuću Vuka Karadžića a zatim prošetali kaldrmisanim ulicama ovog divnog gradića. Oduševljeni baroknom arhitekturom i crkvama svih konfesija stigli su do Saborne crkve uspenija presvete Bogorodice. U porti crkve, u Srpskom pravoslavnom muzeju, posetili su izložbu predmeta crkveno-umetničke zbirke Eparhije budimske pre i nakon velike seobe Srba.

Tokom posete direktori dveju škola Rade Zejak i Jovanka Lastić potpisali su Protokol o saranji dveju škola koji će se ostvarivati kroz međusobne posete, razmenu iskustva u postizanju obrazovno-vaspitnog rada, razmenu dobrih primera iz prakse i stručno usavršavanje profesora. Očekujemo da saradnja omogući učenicima očuvanje i negovanje tradicije i kulturnih obeležja i znamenitosti Srba dveju država. Promovisanjem inovativnih metoda u nastavnim aktivnostima očekujemo zajednički nastup u izradi projekata na polju obrazovanja i kulture u regionu.

Koordinator projekta je profesor geografije Šeste beogradske gimnazije, Jasna Perić.