Stručni skup o socijalnom preduzetništvu i zapošljavanju ljudi iz socijalno ugroženih kategorija sa akcentom na otvaranju novih – zelenih radnih mesta kroz iskorišćavanje otpada kao resursa i promociju reciklaže održan je 6. novembra u prepunoj velikoj sali GO Zvezdara.

U ime domaćina Skup je otvorio zamenik predsednika GO Zvezdara Predrag Veinović, koji je, između oatalog rekao, da su Lokalnim akcionim planom zapošljavanja Gradske opštine Zvezdara za 2017. godinu utvrđeni prioriteti i mere za unapređenje zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti na teritoriji GO Zvezdara, sa posebnim fokusom na teže zapošljive kategorije stanovništva i da je ovo prvi od dva skupa koji se sprovode u cilju promocije zapošljavanja i socijalnog preduzetništva na Zvezdari.

Prisutne je pozdravio i poželeo uspešan rad državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Negovan Stanković, a skupu su prisustvovali i dr. Marko Ćulibrk, savetnik predsednika Privredne komore Srbije, Dejan Zrilić i Milivoje Armuš iz Privredne komore Beograda, kao i učenici i nastavnici zvezdarskih škola: Geodetske tehničke, Zubotehničke, Farmaceutsko fizioterapeutske, studentiTehnološko metalurškog fakulteta, osobe sa mentalnim smetnjama, roditelji, članovi udruženja, žrtve nasilja u porodici.

Poruka Branislave Poznanović, rukovodioca NSZ službe na Zvezdari i Radmila Urošević, šefa Odseka za socijalna pitanja GO Zvezdara jeste da će Nacionalna Služba zapošljavanja u saradnji sa Opštinom Zvezdara u ekonomskom osnaživanju teže zapošljivih kategorija sugrađana kroz aktivne programe zapošljavanja poput funkcionalnog opismenjavanja i obuke na radnom mestu uticati na prevazilaženje stanja zavisnosti od socijalnih službi.

Vesna Živković Kostić, načelnica odeljenja za programe zapošljavanja i preduzetništvo Nacionalne službe za zapošljavanje Beograd prikazala je „Put do uspešnog preduzetnika sa NSZ“.

Vanredni profesor Darko Radosavljević na Tehnološko – metalurškom fakultetu u Beogradu govorio je o „Zelenim zanimanja“, a stručni saradnik Udruženja „Zvezdarski Ekološki Centar – ZEC“ Aleksandar Ćirić o radnim mestima budućnosti i cirkularnoj ekonomija, koja se, nasuprot trenutnoj ekonomiji zasnovanoj na linearnom modelu “uzmi – napravi – koristi – odbaci”, zasniva na modelu koji teži manjem korišćenju resursa i izbegavanju stvaranja otpada „uzmi – koristi – ponovo napravi – ponovo koristi”.

Veliko zanimanje i pažnju prisutnih privukle su prezentacije dve uspešne kompanije za bezbedno odlaganje otpada, „Božić i sinovi“ i „Miteko“ Kneževac, koje su predstavile svoj dugogodišnji rad u oblasti ekologije, novih radnih mesta, zapošljavanja osoba sa invaliditetom: Dunja Savanović iz Kompanije „Božić i sinovi“ sa prezentacijom operatera iz oblasti upravljanja elektronskim i električnim otpadom i Bojan Ranković iz Kompanije „MITEKO“ Kneževac sa prezentacijom operatera iz oblasti upravljanja industrijskim i opasnim otpadom privukli su.

Ovim zanimljivim prezentacijama stručnjaka učesnicima je bliže predstavljen značaj poboljšanja uslova za sprovođenje cirkularne ekonomije i otvaranja novih radnih mesta – zelenih radnih mesta kroz iskorišćenje otpada kao resursa za ponovnu upotrebu, kako na nacionalnom tako i na opštinskom nivou, sa ciljem da se podstakne inicijativa svih segmenata društva za povećanje obima reciklaže otpada, ograniči odlaganje otpada, smanji nekontrolisano iskorišćenje prirodnih resursa i utiče na promene ponašanja potrošača.

Otpad kao resurs ponovo se može i mora koristiti, a višestruke su prednosti ovakvog pristupa rešavanja pitanja otpada i tokova otpada u skladu sa standardima razvijenih zemalja Evropske unije. Osim štednje cirkularna ekonomija doprinosi i otvaranju novih radnih mesta. Procena Međunarodne organizacije rada (MOR) je da će prelazak sa linearne ekonomije na cirkularnu ekonomiju obezbediti čak 15 do 60 miliona dodatnih radnih mesta u svetu već u sledeće dve decenije.

Biljana Pantelić sekretarUdruženja Zvezdarski ekološki centar – ZEC govorila je o aktivnostima, projektima Udruženja ZEC, naglasivši da se dugo i ozbiljno bave reciklažom i reupotrebom materijala, povezuju ekologiju, tradiciju, kulturu, stare zanate i rade na podizanju svesti i osnaživanju svih uzrasta od vrtića, predškolaca, osnovaca, srednjoškolaca do seniora. Kuriozitet večeri bila je i mala revija odevnih predmeta od recikliranih materijala.

S druge strane predstavila su se i udruženja i organizacije kao primeri dobre prakse sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti socijalnog zapošljavanja i ekologije, koje daju primer kako je sve moguće povećati potrebu za zapošljavanjem, kako osoba sa smetnjama u razvoju, tako i žrtava nasilja, Roma …

Gordan Jovanović iz Udruženja „Naša kuća“, Jasmina Erker, koordinatorka Udruženja MNRO Zvezdara, Vesna Petković iz Udruženja za negovanje kulturne baštine „Baština“ Beograd i Nataša Hinić Isaković iz Fabrike za proizvodnju obuće i kožne galanterije SOLO upoznali su prisutne sa svojim poslovnim aktivnostima

Na kraju Udruženje žrtava nasilja „Haj R“ predstavilo se svojom pričom o poteškoćama, načinima borbe kroz institucije sistema i primenu Zakona protiv nasilja, sa ciljem da se žrtve ekonomski osnaže i osamostale uz neophodnu pomoć i podršku društva.

Krajem novembra biće održan novi stručni skup na istu temu.