Preko 300 mladih osoba sa invaliditetom iz Beograda, Vojvodine i Srbije, učestvovalo je na Prvom „Zvezdarskom inkluzivnom festivalu “ koji je pod nazivom „Osnaži se, pokaži se“ održan 5. i 6. decembra 2016. u Ustanovi kulture „Vuk Stefanović Karadžić“.

„Zvezdarski inkluzivni festival – ZIF“ nastao je kao rezultat želje i potrebe da se mladi sa smetnjama u razvoju upoznaju kroz sposobnosti i da se šira javnost upozna sa njihovim postignućima u oblasti umetnosti i kulture ( likovne umetnosti, zanati i veštine, muzika, ples, književnost, pozorište, kreativna reciklaža i dr.).

Bilo je to mesto susreta mladih, a zajedničke vrednosti solidarnost, tolerancija, međusobno prihvatanje i uvažavanje različitosti …doprinos razvoju inkluzije na svim nivoima.

Nosioci ideje, od zamisli do realizacije, su Biljana Pantelić, Udruženje „Zvezdarski ekološki centar“ i Bojana Lukić, Društvo za očuvanje i promovisanje tradicije i kulture, – „Čuvari zanata“, koje su sve osmislile i okupile učesnike, u čemu im je veliku podršku i pomoć pružila Slavica Brđović, Odseka za informisanje i predsednica Komisije za rodnu ravnopravnost GO Zvezdara.

Kroz zajedničke aktivnosti Bojana i Biljana su napravile fantastičan spoj istorije, tradicije,ekologije, reciklaže, umetnosti, spojile su nauku i umetnost, a što je najvažnije spojile su ljude.

Projekat „Zvezdarski inkluzivni festival“ finansijski je podržalo Ministarstvo za sport i omladinu, podršku je pružila GO Zvezdara, a pomogli su prijatelji Festivala:

Kompanija „Božić i sinovi“, Pančevo
Izdavačka kuća „Kreativni centar“, Beograd
Razvojno-istraživački centar grafičkog inženjerstva na Tehnološko-metalurškom fakultetu – RIC GI TMF, Beograd i
Dragica Marković iz Beograda

Festival je otvorio Predrag Veinović, zamenik predsednika GO Zvezdara, rečima dobrodošlice i želje da se nastavi, uz obećanje da će Zvezdara i ubuduće podržavati njegovo održavanje.
Prvog dana festivala, 5.12.16. na sceni “Aleksandar Popović“ nastupali su učesnici po sledećem redosledu:
Festival je otvorio Sportsko plesni klub „Kreativa“ sa Zvezdare koreografijom ,,Nikola Tesla – čovek van vremena“, koji je još 2013. godine pokrenuo inicijativu, da kroz koreografije u kojima se po prvi put koristi znakovni jezik, pošalje poruku za više tolerancije u našem društvu , a posebno prema osobama sa oštećenjem sluha i sa smetnjama u razvoju.
U „Kreativi“ deca školskog uzrasta uče osnove znakovnog jezika i prenose poruku važnosti prihvatanja različitosti, tolerancije i stvaranja boljeg i humanijeg društva. To su sve deca bez zdravstvenih problema sa sluhom koja osim učenja i treniranja sportske veštine, uče i znakovni jezik od svoga tenera koja je član UTLOSS-a, a sve sa još jednim ciljem, stvaranjem generacija koje će se barem jednim, konkretnim korakom približiti osobama sa invaliditetom i oštećenjem sluha. Kreativa je bila predstavnik Srbije na nedavno završenim 47. Susretima dece Radost Evrope, koreografijom ,,Nikola Tesla – čovek van vremena”, povodom 160 godina od rođenja ovog velikog naučnika, a u okviru koje se čuje i nezvanični audio zapis govora Nikole Tesle koje su devojčice ovog zvezdarskog kluba prevele na znakovni jezik uz pomoć Udruženja tumača za lica sa oštećenim sluhom Srbije -UTLOSS.Trener i koreograf Irena Arbajter – Janković
A kao gosti nastupili su i predškolci – Hor „Vrtića „Zvezdani gaj“

Đorđe Mišina, učenik četvrtog razreda Građevinsko tehničke škola „Branko Žeželj“ Zvezdara. Veliki zaljubljenik u dramske umetnosti, posebno glumu. Aktivno se bavi glumom u Omladinskom pozorištu „Dadov“. – izvodio je skečeve.
Udruženje „Čuvari zanata“ izveli su spektakularnu predstavu „Carevo novo odelo“, kreativni dramski proces sa korisnicima Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju – Dnevni boravakČukarica, gostuju korisnici dnevnog boravka Borska.
Scenski govor i pokret: Sonja Ivanović Bulj i Bojana Lukić; kostim–Bojana Lukić. Projekat je realizovan 2016.godine, a finansiralo ga je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije–Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom. Uloge: Aleksandar Šutanovac–CAR, Iva Stefanović–CARICA, Katarina Marinković, Žarko Stevanović i Nikola Tomić – KROJAČI VARALICE, Katarina Vuković–SAVETNIK, Darko Nedeljković – ĆATA Svetlana Popović,Sanja Obradović i Gordana Vidojević–DVORSKE DAME Žarko Bolić–NOVINAR, Stevan Arsić, Miša Tomić i Igor Novaković–CARSKA STRAŽA, Marko Stefanović-NARATOR, Nataša Jović, Mila Nogić, Nevena Jovanović, Danka Buha i Nenad Vejin–ZaNATLIJE NA TRGU. Veliku zahvalnost iskazali su DB Čukarica na nesebičnoj pomoći, posebno Katarini Vuković, defektologu, Almi Arsić, logopedu i radnim terapeutima Sandri Marinković Petrović i Aleksandru Slavniću, kao i rukovodiocu boravka Jugoslavi Zajić.
Centar za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju–Dnevni boravak Borska izveo je dve kratke dramske forme-dva vica:
„Tri krojača“-priča o tri krojača koja se takmiče ko je najbolji u svom poslu. Učestvovali: Marija Linčar, Nenad Vejin, Nenad Stefanović, kao krojači i Marko Stefanović–narator.
„Piroćanac“-razgovor u avionu – Englez, Francuz i Piroćanac: Nikola Tomić, Nenad Stefanović i Marko Stefanović .
SPK „Kreativa“-aktuelni šampion Srbije u modernim plesovima, koji je već tri godine za redom predstavnik Srbije na najvećoj manifestaciji dečjeg stvaralaštva, Radost Evrope, upravo sa koreografijama u kojima se koristi znakovni jezik. 2013. god. prva među njima je bila koreografija „Ne rugaj se“, koja nosi snažnu poruku o važnosti tolerancije i jednakosti među ljudima Obradu pesme Kristine Agilera i Alesandra Fernandeza izveli su učenici Srednje zanatske škole u Beogradu: Sofija Rašitović i Bahtiri Hastret. Obrada pesme HOJ TENGO GANAS DE TI ( Hoy Tengo Ganas De Ti )-i izvođenje na španskom jeziku je metod rada na muzičkoj sekciji gde kroz muziku i pesmu učenici lakše usvajaju reči stranog jezika.Sekciju vodi nastavnik Snežana Bričić. Kroz muziku se uči strani jezik Usledio je defile kostima OŠ „Vuk Karadžić“ iz Surčina nastali reupotrebom materijala
SPK „Kreativa“ je zajedno sa prevodom UTLOSS-a, uradila i koreografiju ,,Slušaj moje ruke i zamisli“ (“Imagine” John Lennon)-nezvaničnu himnu mira, a koja je izvedena na gala koncertu Radosti Evrope u Sava centru.

Batul Nikačević iz Beograda, koja je napisala tekst kojim se predstavila:.Imam 35 godina i član sam Asocijacije za promovisanje inkluzije Srbije. Trenutno živim sa svojim drugarima u „STANOVANJU UZ PODRŠKU“. Pre toga sam živela sa bratom u kući. Volim da pišem i slušam pesme, obožavam da crtam i slikam. Radim u Mekdonalds restoranu sa svojom najboljom drugaricom Goricom. Vrlo rado učestvujem na sportskim aktivnostima, uživam, treniram i drugari koje sam upoznala mi se jako svođaju. Volim i asistente iz STANOVANJA, a svog brata najviše. Bila sam presrećna kada sam čula da ću čitati svoje pesme i odabrala sam 5 pesama za vas. Neke su ljubavne, neke o stanovanju, a neke o svakodnevnom životu. A zatim je sama izgovorila svoje 2, a kasnije još 3 pesme.
Staru Etno-pesmu „Božurovi“ izvele su učenice Srednje zanatske škole u Beogradu Sofija Rašitović uz pratnju Mihaele Ramadanović, Violete Coli, Ruše Sahiti i Anljedine Krasnić . Sekciju vodi nastavnik Sonja Ivanović Bulj
Bojan Mitrović, MNRO Zvezdara čitao je autorske pesme
Trio truba iz Muzičke škole „Jovan Bandur“ iz Pančeva, profesorka Svetlana Bosanac odsvirao je muzičke sekvence

Stefan Aćimović, učenik završnog razreda VI beogradska gimnazije izveo je muzičku tačku na gitari koju svira od svoje desete godine, a od skoro i peva. Svira u rok- grupi „ Babe“ , kao i sa svojim bendom
Marina Blažić, članica grupe Plava Školjka izvela je plesnu tačku. Marina, Esma i Selma, su vicešampionke sveta u modernom plesu
Milan Perišić, MNRO Zvezdara, pročitao je autorske pesme: Pesnik bez pesme , Spavaš li anđele i Ne budite me .
Sofija Rašitović i Bahtiri Hastret, učenici Srednje zanatske škole u Beogradu izveli su pesme Pametna i luda (Marije Šerifović) i Živim da te volim (Saše Kovačevića)
Sanja Nikolić, MNRO Zvezdara, govorila je pesme, a usledila je i muzičko – plesna tačka u izvođenju grupe mladih: Nataša Bojanić, Bojan Mitrović, Milan Perišić, Sanja Nikolić i Radojka Jovanović, a Nataša Bojanić govorila je pesmu „Beograd“.

Folklorom „Šargor kolo“ program prvog dana Festivala završili su učenici folklorno-ritmičke sekcije Škole za oštećene sluhom-nagluve „Stefan Dečanski“, koja sledeće godine slavi 120 godina rada.
U sistemu škole postoji predškolsko , osnovno i srednje obrazovanje. Pored nastavnih aktivnosti u školi funkcionišu i sekcije. Učenici folklorno-ritmičke sekcije učestvuju na svim značajnim manifestacijama u gradu i šire i na taj način pokazuju da i mladi sa oštećenim sluhom mogu da osete i čuju zvuk i ritam. Sekcija je inkluzivnog karaktera i vodi je moto : U muzici i igri smo svi isti. Muzika ne poznaje različitosti.
Na Festivalu su predstavljeni i: Kancelarija za pomoć OSI Zvezdare, koju vodi diplomirana pravnica Ivana Maliković, Savez za sport i rekreaciju osoba sa invaliditetom Beograda – SSROSIB, Velimir Knežević i Aleksandar Vujčić i Društvo za sport i rekreaciju invalida Zvezdare, Jagoda Planojević

Program je vodila: Slavica Brđović, a Julijana Lekić, Udruženje UTLOSS, je tokom celog festivala prevođenjem na na znakovni jezik pomogla osobama oštećenog sluha, gluvima i nagluvima da prate program
Veliku i značajnu ulogu za uspeh festivala imale su i preslatke volonterke:Marija Drina Pantelić (VI beogradska gimnazija )Ana Vraneš (VI beogradska gimnazija )Jelena Bulj ( Šumarski fakultet)Sonja Lukić ( Pravni fakultet)
Drugog dana Festivala, 6.12.2016. program je nastavljen u Multimedijalnoj sali Ustanove kulture „Vuk Stefanović Karadžić“ gde su održane radionice, izložba radova u veoma prijatnoj atmosferi druženja i sveopšteg učešća, solidarnosti i tolerancije
Gost Stefan Aćimović, Šesta beogradska gimnazija otvorio je današnji susret malim koncertom popularne muzike

Grupa mladih iz Udruženje za pomoć osobama sa posebnim potrebama Voždovac iz Dnevnog boravka „Zajedno“: predstavili su se muzičko – scenskom tačkom „Sedam ljutih gusara“ i svi su pevali sa njima
Pod vođstvom nastavnica: Sonje Ivanović Bulj, Sonje Groznice i Vesne Elankov, učenici Srednje zanatske škole imali su ogledni čas: Primena dramskih tehnika u nastavi., kojima se omogućava učenicima da na lakši, jednostavniji, kreativniji i zabavniji način usvajaju znanja, a i da pomognu da učenici prevaziđu svaki oblik treme i lakše usvoje nova znanja, dobiju na samopouzdanju i da od pasivnog slušaoca postanu aktivni učesnici u nastavnom procesu. Osim učenika ove dramske sekcije oglednom času pridružili su se i svi prisutni. Bio je to sveopšti čas o ličnoj higijeni, a kada je direktor kompanije „Kuraproks“ doneo i poklonio 55 četkica demonstrirano je pranje zuba.
 
 

Škola za osnovno i srednje obrazovanje sa domom „Vuk Karadžić“, gosti iz Sombora prikazali su izložbu izrađenih prilagođenih nastavnih sredstava za decu sa smetnjama u razvoju, a Učenička zadruga „Pčelica“ prikazala je postupak izrade upotrebnih predmeta od reciklaže. Njima su se takođe pridružili ostali učesnici.
Čuvari zanata: „U lutkama spavaju mnoge priče…“ izložba scenskih lutaka, voditeljke Bojana Lukić i Sonja Ivanović Bulj.
Učenici OŠ „Vuk Karadžić“, Surčin predstavili su svoju školu predivnim maštovitim reciklažnim kostimima.
Zidovi i stolovi u multimedijalnoj sali bili su prepuni radova učesnika nastalih na kreativnim radionicama i radova kreativne reciklaže: MNRO Zvezdara, OŠ ,,Vuk Karadžić“,Surčin, OPP Voždovac, Plava školjka, OŠ „ Boško Buha“, Srednja zanatska škola
Zvezdarski ekološki centar ZEC imao je izložbu radova i prezentaciju iz projekta „ Ja ne bacam – ja stvaram“, kao i iz projekta „Priča o starim razbojima za tkanje“ zajedno sa Udruženjem „Čuvari zanata“. Oba projekta podržana su od GO Zvezdara.

Direktor Ustanove kulture „Vuk Stefanović Karadžić“ Svetislav Bule Goncić učinio je zadovoljstvo prisutnima šaljivim obraćanjem i umetničkom glumačkom improvizacijom.
Podršku Festivalu pružio je Dušan Ignjatović, član Veća GO Zvezdara, koji je učestvovao od početka do kraja programa i prvog i drugog dana.

Mapirasnje Beograda od Kalemegdana do Zvezdare, koje je tokom drugog dana Festivala uradila Geodetska tehnička škola poklonjeno je organizatorima.

Festival je završen uz srdačan pozdrav i obećanje da će odmah po povratku sa ovog prvog svi početi da se pripremaju za DRUGI „Zvezdarski inkluzivni festival – ZIF“.