Okrugli sto  na temu „Unapređenje međuinstitucionalne i međusektorske saradnje kao osnaživanje  programa podrške i pomoći porodicama obolelih od demencije“, koji je održan u utorak 17.decembra 2019. u zgradi Biblioteke „Vuk Karadžić“, ul. Ćirila i Metodija 2, okupio je veliki broj stručnjaka iz institucija Grada Beograda, Zvezdare i Vračara.

Cilj je da se debatom pronađu optimalne preporuke unapređenja prakse socijalne i zdravstvene zaštite u brizi za ove porodice i njihove obolele članove. Skup je organizovala Neformalna mreža pomagača porodicama obolelih od demencije koju čine Volonterski servis Zvezdare, HHU Hleb života,  i Udruženje Okrilje, koji su istovremeno i članice nacionalne Mreže HumanaS.

Prof dr Aleksandra Milićević Kalašić istakla je da, imajući u vidu epidemiju obolelih od demencije, kapacitet neformalne nege i negovatelja treba podržavati, da u ovom trenutku nedostaje postojanje udruženja porodica  kao zagovarača interesa obolelih a koji moraju da budu važni partneri sistemima socijalne i zdravstvene zaštite. Ona je rekla da postoji potreba  za organizovanje ovakvih stručnih skupova kao putevima prožimanja i izgradnje celovitog pogleda na demenciju kao problem pojedinaca, porodica i društva.

Šef Odseka za socijalnu zaštitu GO Zvezdara i koordinator Volonterskog servisa Zvezdare mr Radmila Urošević istakla je da Neformalna mreža pomagača nastoji da uključivanjem socijalnih partnera izgradi principe integralne socijalne zaštite na lokalnom nivou, unapredi međuinstitucionalnu i međusektorsku saradnju i time ojača kapacitete i pružaoca socijalnih usluga kao i porodica kao neformalnih negovatelja. Urošević je dodala da jačanjem programa pomoći, podrške i socijalnih usluga u zajednici na najbolji način preveniramo institucionalno zbrinjavanje pojedinaca obolelih od demencije. Poslednja izmena Statuta Grada Beograda u 2019. godini uspostavila je nove nadležnosti gradskih opština u oblasti programa zdravstvene zaštite gde programi koji preveniraju demenciju i edukuju sugrađane svih generacija imaju veliku važnost i tome u narednom periodu treba posvetiti posebnu pažnju.

Generalni sekretar HHU Hleb života Slavica Stanković naglasila je da je važan kontinuitet u svim aktivnostima koje je Neformalna mreža uspostavila u protekle dve godine kao i stalni rad sa porodicama obolelih.

Neuropsihijatar dr Ljubica Vidić istakla je da je deinstitucionalizacija važan proces za sve posebno ranjive katerorija stanovništva a obolelih od mentalnih bolesti i demencije- posebno. Ona je upozorila da su istovremeno važne i institucije kao i recipročan odnos i saradnja sistema socijalne i zdravstvene zaštite. Nevidljivost porodica je nešto što pre svega treba menjati i pripremiti adekvatne programe podrške.

Mr Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije naglasila je da je u ovom trenutku posebno važno da profesionalci odgovore na pitanje i naprave presek čime u ovom trenutku raspolažemo i šta nam nedostaje, šta sve mogu da budu resursi i Neformalne mreže pomagača i nacionalne mreže HumanaS čije su članice većina učesnika skupa na Zvezdari. Todorović je naglasila je posebno važno napraviti koncept zagovaranja u kome porodice obolelih imaju važnu ulogu, kome je korisno uputiti zaključke sa ovog skupa kao i izgraditi medija plan.

Dr Irena Dželetović Milošević je naglasila da država mora da se uključi u pronalaženje adekvatnog odgovora sistema na potrebe obolelih i njihovih porodica. Ona je naglasila da bi bilo dobro da ponovo „imamo“ državnog sekretara za pitanja starosti ili koordinatore za ova pitanja u ministarstvima zdravlja i socijalne zaštite.

Neuropshijatar dr Slavica Golubović iznela je dobru praksu, koju je nedavno upoznala u susednoj Hrvatskoj, tzv. demencija frendli društva, gde se u kontinuitetu održavaju edukacije namenjene policajcima, vatrogascima i dr. sa ciljem da se upoznaju sa simptomima i problemima obolelih od demencije kao i dobrim primerima pružanja pomoći i podrške u svakodnevnom životu.

Na skupu je zaključeno da je dobro da lokalne uprave budu inicijatori i centri međusektorske i međuinstitucionalne saradnje koja je i potrebna i nužna, da pluralizam pružalaca usluga treba građanima da bude vidljiv i dostupan, da legalnom privatnom sektoru država treba da obezbedi podršku a sivu zonu suzbije ili prevede u legalne tokove, da informisanje treba da bude unapređeno u različitim formatima kako bi građani znali koja prava postoje i kako mogu da ih ostvare, da porodice i mediji treba aktivnije da se uključe u unapređenje kvaliteta života obolelih i njihovih negovatelja.

Okrugli sto je nastavak aktivnosti Neformalne mreže sa ciljem uspostavljanja dugoročnog modela podrške porodicama obolelih od demencije a zaključci i preporuke sa okruglog stola u narednom periodu biće upućeni na relevantne adrese nadležnih ministarstava, sekretarijata, ustanova, profesionalaca, udruženja i medija.

Za sve učesnike Volonterski servis Zvezdare je obezbedio prigodne poklone koji su nastali na kreativnim radionicama Servisa.