Generacija urbanih baštovana, različitih godina i interesovanja, vezana entuzijazmom zaljubljenika u biljke, sa pažnjom je pratila dvosatno predavanje u Galeriji „Miljković”, simbolično održano na prvi dan proleća.

Koje biljke mogu da se gaje na severnoj strani, a šta iznad osmog sprata u zgradi, samo su neka od pitanja na koje su slušaoci dobili stručne odgovore od Dragane Tucović Baranac, pejzažnog arhitekte, autorke u„Zelenog bontona“, koja je dala savete o vrstama bilja i načinima uređenja spoljnih i unutrašnjih prostora uz živopisne fotografije raskošnih bašti, vrtova, balkona.

Papričice i paradajz koje uspevaju na malom balkonu, biljke koje bolje rastu zajedno, pomažući jedna drugoj, samo su neke od tema Slavice Raković, arhitekte, koja je govorila o ekološkom dizajnu i novim, održivim načinima sadnje, iskustvima uređenja permakultura vrta i akcijama urbanih baštovana, koje su se pretvorile u nezaboravne sate komšijskih druženja.

Slavica Stuparušić, novinarka i inženjer hortikulture, odvela je posetioce pričom u divan fruškogorski vrt, pokazala praktične primere gajenja začinskog i lekovitog bilja, preporučila literaturu, dajući savete o novin načinima korišćenja biljaka u kulinarstvu i svakodnevnom životu.

Poklone za polaznike „Male škole baštovanstva“, sadni i rasadni materijal, obezbedili su Volonterski servis Zvezdare, urbani baštovani iz „Udruženja arhitekata za zaštitu struke“ i JP „Gradsko zelenilo“

Brojna pitanja posetilaca i veliko interesovanje sugrađana koji nisu uspeli da stanu u salu Galerije „Miljković, otvorili su prostor za novu „Malu školu za urbane baštvane“ koja će se održati u istom prostoru u petak, 24. marta od 11 do 13 časova.

Prijavljivanje za novi termin obavlja se putem telefona 3405 722 od 8 do 14 časova, radnim danima.