Završna konferencija projekta „Međusektorski mehanizam za sprečavanje prekida školovanja i prevenciju ranog napuštanja školovanja na opštini Zvezdara“ održana je u utorak 14. maja 2019.  u GO Zvezdara u prisustvu članova projektnog tima i predstavnika institucija i udruženja koje se bave pitanjima inkluzije Roma. Događaju je prisustvovao i Miroslav Marinović, član Veća GO Zvezdara zadužen za socijalna pitanja, kao i romski pedagoški asistenti, romski zdravstveni medijatori i predstavnici romskih nevladinih organizacija. Korisnici projekta bila su deca koja su napustila školovanje ili su u riziku da to urade i njihove porodice.

Predsednik  GO Zvezdara Miloš Ignjatović rekao je da je podrška deci, mahom romskoj, koja su napustila školovanje, samo jedna od stvari koje Opština radi na poboljšanju uslova za život Roma na Zvezdari. On je istakao da su obrazovanje, zdravlje, stanovanje i kultura romske populacije u fokusu programa koje finansira Opština Zvezdara i da će se dobra saradnja koja već postoji u okviru opštinskog tima za inkuziju Roma nastaviti i ubuduće.

Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Srbije Dalibor Nakić rekao je da je ovaj važan problem prepoznat u strategiji obrazovanja Republike Srbije. On je istakao da poslednjih godina sve veći broj Roma stiče više i visoko obrazovanje zahvaljujući projektima poput ovog i afirmativnim merama koje država sprovodi u cilju upisa većeg broja Roma u srednje škole i na fakultete. On se zahvalio na partnerstvu na ovom projektu i obećao da će upoznati kolege po Srbiji sa pozitivnim iskustvima sa ovog projekta.

Koordinator projekta u ime Gradske opštine Zvezdara Zlatko Petrin rekao je da je intersektorski tim stručnjaka sastavljen od eksperata iz različitih oblasti tokom ove dve godine, koliko je trajao projekat, dao podršku za 62 dece koja su napustila ili su u riziku od napuštanja školovanja kao i njihovim porodicama.

Deci su obezbeđeni dodatni individualni časovi i školski pribor a roditeljima obuka za zanate (15 roditelja obučeno), treninzi o odgovornom roditeljstvu (10 treninga održano) i predavanja o značaju osnovnog obrazovanja u sva četiri romska naselja na Zvezdari. Pored toga  uspostavljen je mehanizam za upozoravanje na rizik o napuštanju škole u razmeni informacija među školama, Opštinom i Centrom za socijalni rad i unapređeni uslovi za rad  Škole za obrazovanje odraslih „Braća Stamenković“ u Orlovskom naselju.  Iz škola ili romske zajednice je bilo prijavljeno 102 dece koja su u riziku od napuštanja ili su napustile školovanje, od toga je 62 prihvatilo da učestvuje u projektu.

Prema podacima koje su dobijeni tokom ovog projekta, uzroci napuštanja škole romske dece su različiti,  deca žive u disfunkcionalnim porodicama, relativno mali broj roditelja prima socijalnu pomoć, visok je procenat nezaposlenih  roditelja ili staratelja koji se uglavnom se bave sezonskim poslovima, skupljanjem sekundarnih sirovina ili odlaze na po par meseci u  inostranstvo na rad, te tada poveravaju decu rodbini, komšijama.

Psiholog na projektu Vesna Petrović Urošević istakla je da je neophodno  pružiti podršku detetu da se ono u školi oseća prijatno i sigurno, da imaju podršku roditenja kao i neophodne usloe za to, ali i  da institucije (škole, Opština, Centar za socijalni rad) treba da pomognu i detetu i  njegovim roditeljima, kako kroz ekonomsko osnaživanje i dodatnu edukaciju, tako i kroz borbu protiv diskriminacije, koju ovakva deca često trpe.

Pedagog na projektu Dubravka Maljukan Drljača rekla je da škole treba senzibilisati da na vreme uoče rizik da dete može da napusti školovanje. Ona je istakla da je uspostavljen mehanizam po kojem se kvanitifikuju faktori rizika (socioekonomski, ponašanje, izostanci, postignuće u školi, prihvaćenost i ostali) i na osnovu toga vrše preventivne mere podrške detetu i porodici.

Ekspertkinja Brankica Tarbuk Janković, koja je držala treninge roiteljima/starateljima o odgovornom roditeljstvu iznela je svoje impresije – da roditelji često nisu sebe ni sagledavali u toj ulozi, da su često i sami veoma mladi (maloletnički brakovi), kao i da je vrlo često prisutno nasilje u partnerskom odnosu.

Zaključak svih koji su učestvovali na projektu je da je projektom uspostavljen lokalni mehanizam za prevenciju osipanja dece iz škola i da u narednom periodu sledi njegova puna primena.

Projekat je realizovala Gradska opština Zvezdara u partnerstvu sa Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine Srbije, traje od juna 2017. do juna 2019. godine, vrednost projekta je 137.000 evra, a finansiran je od strane Evropske unije.

Više o projektu na linku https://zvezdara.rs/podrska-deci-u-riziku-od-napustanja-osnovnog-skolovanja-na-teritoriji-opstine-zvezdara-u-okviru-donatorskog-programa-evropske-unije/.