Na trećem Okruglom stolu  Biblioteke za druge i drugačije pod nazivom  „Ovde sam- prihvati me!“, koji je od 14-16. novembra održan u Zagrebu, na poziv organizatora predstavljena je praksa i model  rada Volonterskog servisa Zvezdare.

Prestavljajući devetogodišnji rad Servisa, Radmila Urošević, šef Odseka za socijalnu zaštitu i koordinator Volonterskog servisa Zvezdare, kao jedan od uvodnih predavača naglasila je da su biblioteke „Vuk Karadžić“ na Zvezdari i Biblioteka grada Beograda dragoceni partneri Opštini  budući da se u njihovom prostoru tokom cele godine, godinama, realizuju brojne edukacije i radionice prema Programu rada Servisa i Odeljenja za društvene delatnosti. Zbog toga biblioteke jesu mesto socijalizacije, socijalne inkluzije i kohezije namenjene svim generacijama.  Urošević je naglasila  da su biblioteke u praksi integralne socijalne zaštite i značajan, ali nedovoljno iskorišćen resurs u razvijanju korisnih socijalnih partnerstava, posebno u radu sa pojedincima i porodicama koje su u riziku ili se već nalaze u stanju socijalne potrebe.

Volonterke/i Servisa u prostorima Biblioteke na Zvezdari tokom cele godine  realizuju različite kreativne radionice za sve generacije, kao što su: Knjiga kao lek, Urbani baštovani, Virtuelno putovanje, izradu suvenira i poklona a za one polupokretne i nepokretne sugrađane organizuje se Biblioteka na točkovima.  Saradnja sa  Bibliotekom čini ovaj program socijalizacije dugoročno održivim. Preventivno, kako bi sprečili ili umanjili posledice usamljenosti, depresije i socijalne isključenosti pojedinaca svih generacija kao i interventno- kada je socijalna šteta već nastala. „Pritisak posebno trpe starija i lica sa invaliditetom, jednoroditeljske porodice koje brinu o detetu sa razvojnim problemom i siromašni sugrađani, koji su u najvećoj meri obuhvaćeni volonterskom podrškom”- istakla je Urošević.

Posebno interesovanje izazvao je štand Servisa na kome su bili izloženi info materijali kao i radovi koji su nastali na nekoj od navedenih radionica a kojim je Volonterski servis darivao sve učesnike stručnog skupa u Zagrebu i domaćine. Prezentacija Volonterskog servisa  za učesnike skupa pokazala je da je Gradska opština Zvezdara uspostavila  važan i održiv model razvijanja solidarnosti i inetrakcije u zajednici u kojoj živimo a koji je u direktnoj korelaciji sa postavljenim ciljem ovog skupa u Zagrebu- kako  uspostaviti konstruktivnu saradnju biblioteka, udruženja i ustanova koje se bave problematikom posebno ranjivih kategorija stanovništva kao marginalizovanih društvenih grupa.

Na stručnom skupu se čulo mnogo dobrih praksi u inovativnom radu u bibliotekama u Hrvatskoj i Srbiji namenjenih deci i mladima, starijoj populaciji, manjinskim zajednicama, migrantima i azilantima, pojedincima sa razvojnim problemima i invaliditetom. Bibliotekari su dokazali da su svojim radioničarskim programima i projektima opravdali prognoze svetskih stručnjaka da je moć socioterapije neprocenjiva i nemerljiva u osnaživanju, razvoju i terapijskom radu  sa marginalizovanim pojedincima i porodicama.

Učesnici skupa mogli su da čuju i stručnjake iz Srbije-iz  Biblioteke grada Beograda, Marinu Neđić i  Marijanu Purić, koje su govorile o programskim aktivnostima Biblioteke namenjenim starijoj populaciji i terapijskim psima i psima pomagačima u ustanovama prosvete i kulture. Ivana Nikolić iz Narodne biblioteke Srbije je govorila, takođe, kao uvodničar na skupu, o saradnji ove ustanove sa bibliotekama Srba u regionu i dijaspori kao važnoj podršci i matici i očuvanju srpske kulture i identiteta, a Elizabeta Georgijev  je predstavila kreativnu praksu i multikulturalne programe Biblioteke iz Dimitrovgrada.

Pokrovitelj Okruglog stola  „Ovde sam- prihvati me!“,koji je okupio stručnjake iz biblioteka iz svih županija Hrvatske,  je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske čiji su predstavnici prisustvovali skupu. Organizator je Hrvatsko bibliotečko društvo- Središnja biblioteka Srba u Republici Hrvatskoj.