Profesori i učenici Šeste beogradske gimnazije protekle nedelje posetili su Gimnaziju „Nikola Tesla“ u Budimpešti, čime je počela realizacija projekta „Srpska tradicija bez granica“, koja razmenom učenika i susretima nastavnika promoviše inovacije i primere dobre prakse u nastavi.

Đaci i nastavnici, predvođeni domaćinima obišli su kulturno-istorijske znamenitosti Pešte, povezane sa Srbima. Na Trgu heroja, čuli su priču o istoriji Mađarske i dolasku Srba na ove prostore, saznajući detalje o zgradi koju je Jovan Dučić dobio na poklon od mađarske grofice, a u kojoj se nalazi Ambasada Republike Srbije. Objekat je danas na spisku UNESKO-a kao kulturnoistorijski spomenik. U samom centru grada obišli su  Srpsku pravoslavnu crkvenu opštinu, Angelineum, Srpsku pravoslavnu crkvu i zdanje Tekelijanuma, čija poslednja dva sprata koriste učenici škole „Nikola Tesla“.

Razgledanje se nastavilo obilaskom Budima: kuće despota Stefana Lazarevića, Matijine katedrale i Ribarskog bastiona, šetnjom pored predsedničke palate do Tabana, dela grada između brda Gelet i budimske tvrđave, koji je do 15. veka bio naseljen srpskim življem, u kome se danas nalaze spomenici Vuku Karadžiću i Korneliju Stankoviću. Tu je i kafana „Zlatni jelen“ koja je tokom prve polovine 19.veka, bila stecište uglednih i učenih Srba na ovom prostoru.

Završni dan boravka ispunjen je razgledanjem živopisne Sentandreje: kuće Vuka Karadžića,  spomenika Jakovu Ignjatoviću, Esnafskog krsta izgrađenog 1763. godine od strane Srpskog trgovačkog društva, koji je pod zaštitom UNESKO-a. Obišli su Blagoveštensku crkvu, zgradu Preparandije u kojoj je 1812. osnovana prva Srpska učiteljska škola, Bogorodičinu ili Beogradsku crkvu, čiji muzej čuva eksponate iz 15.veka.

Tokom posete profesori dveju škola su razmenili iskustva u sprovođenju različitih oblika obrazovnog procesa. Dogovorena je razmena urađenih obrazovnih sadržaja i prezentacija kako bi primeri dobre prakse našli primenu u nastavi. Očekivanja su da saradnja približi  učenicima očuvanje i negovanje tradicije, kulturnih obeležja i znamenitosti srpskog naroda. Promovisanjem inovativnih metoda u nastavnim aktivnostima očekivan je zajednički nastup u izradi projekata u oblasti obrazovanja i kulture u regionu.

Koordinatorka i autorka projekta je profesorka geografije Šeste beogradske gimnazije, Jasna Perić. Projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.