Program Dana seniora 2017. nastavljen je tribinom „Međugeneracijski kompromis – potrebe i mogućnosti“ u kojoj su učestvovali stručnjaci, predstavnici organizacija i udruženja, medija, đačkih parlamenata.

Goste je u ime GO Zvezdara  pozdravio Miroslav Marinović, član opštinskog Veća, ističući da smo jedna od demografski nastarijih država koja ne sme da okreće glavu od međugeneracijskog jaza i mora da neguje saradnju između najstarijih i najmlađih.

Jelica Timotijević iz Službe za odnose s javnošću PIO fonda govorila je kao profesionalac o izazovima koji su pred starijom populacijom, ističući da je solidarnost stub na kojem počiva penzioni sistem, ali se i kao roditelj osvrnula na nedovoljno razvijenu socijalnu inteligenciju mladih i okrenutost površnoj predstavi o pojavama i ljudima.

 

Radmila Urošević u ime Volonterskog servisa Zvezdare govorila je o dobrim iskustvima volontiranja koje je odličan „poligon“ za međugeneracijsku saradnju, koje blagotvorno deluje i na pružaoce i davaoce pomoći. Govoreći o potrebi iskorenjivanja predrasuda, istakla je da deca do 12. godine nemaju predrasude o starijima i da su one naučene, kao i da je važno stvarati prilike za konkretnu i praktičnu međugeneracijsku  razmenu u praksi.

 

Razmena mišljenja, iskustava, ideja, saznanja, rezultirala  je konkretnim zaključcima i preporukama:

  • „Međugeneracijsko“ ponašanje treba da se nauči u porodici na taj način što ćemo razumeti potrebe svake generacije u njoj.
  • Roditelji najčešće greše kad ne postavljaju granice svojoj deci u želji da  kupe njihovu ljubav i da im se približe. Deca u takvom roditeljskom ponašanju probijaju granice autoriteta.
  • Ako postoji dobra komunikacija sa mladima, ako razgovaramo jedni sa drugima i ako se međusobno  čujemo – možemo i da se razumemo.
  • Svaka generacija ima svoje kvalitete, potrebe i mogućnosti. Treba da „ukrstimo“ ta obeležja i međusobno razmenimo kvalitete i znanja. Mladi imaju ideje i polet a stariji globalni način razmišljanja, socijalni kapital i mudrost.
  • Na starijima je veća odgovornost u približavanju mladima, a to približavanje mora da se desi.
  • Važno je da roditelji svakodnevno razgovaraju sa svojom decom o lepim i pozitivnim stvarima. To je put u međugeneracijsko razumevanje i solidarnost.
  • Međugeneracijska solidarnost na radnom mestu je posebno važna zbog  čestog nerazumevanja i slabog korišćenja resursa koji pruža međugeneracijski pristup poslu.
  • Deklarativno izjašnjavanje da smo međugeneracijski solidarni nije dovoljno budući da kvalitetna međugeneracijska solidarnost zahteva međugeneracijsku razmenu iskustva, znanja, pomoći i podrške.
  • Potrebno je da stvorimo što više mogućnosti i dobrih prilika za međugeneracijske susrete, upoznavanje i solidarnost.
  • Volonterski servis Zvezdare je pozitivan primer opštine kao organizatora volontiranja, koji uliva poverenje u međugeneracijsku saradnju, budući da su i korisnici volonterske podrške i volonteri sugrađani svih generacija

Dvosatna tribina  pokazala da i mlađe i starije muče slični problemi koji se prevazilaze otvorenim, iskrenim, posvećenim dijalogom, bez predrasuda.