Pod nazivom „Šta smo postigli i naučili” u četvrtak, 17. marta 2016. u Velikoj sali Gradske opštine Zvezdara je održana tribina za učenike zvezdarskih osnovnih i srednjih škola.

Tribina je korak u okviru projekta „Podizanje svesti i znanja o problemskom i patološkom kockanju i zavisnosti od internet igrica“ koji sprovodi Centar ’’Adijafora’’u saradnji sa Gradskom opštinom Zvezdara, od septembra 2015. U školama je počev od septembra 2015. održan niz susreta i predavanja na temu „Kockanje i zamke interneta“.

Cilj organizovanja tribine je da se napravi rezime dosadašnjih aktivnosti, stečenih iskustava i rezultata, kao i da se predstave planovi za naredni period.

Učesnici tribine su bili: Predavači iz Centra „Adijafora“ Mirjana Aćimović i Dejan Božović, Vesna Petrović Urošević, šefica Odeljenja za društvene delatnosti GO Zvezdara, Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, Tanja Đurašković, načelnica Odeljenja za visoko tehnološki kriminal Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije, predstavnici učeničkih parlamenata osnovnih i srednjih škola sa Zvezdare, predstavnici saveta roditelja, nastavnici, direktori i psiholozi osnovnih i srednjih škola sa opštine Zvezdara.

U ime učenika koji su učestvovali u projektu govorila je Sara Počeković iz Farmaceutsko-fizioterapeutske škole, a Vesna Petrović Urošević, šefica Odeljenja za društvene delatnosti GO Zvezdara je rekla da opasnosti nove tehnologije sa kojima se susreće svako dete nisu nimalo naivne, jer se deca poveravaju tehnologiji, u virtuelnom svetu traže prijatelje, znanje i što je najgore, sebe, pa vrlo brzo postaju sluge tih istih mašina i aplikacija.

Predavači na tribini su istakli da istraživanja pokazuju da uzbuđenje koje mladi nalaze u riziku vrlo brzo postaju opsesije, a kada se mladi jednom „navuku“ na rizik, na odnos gubitak-dobitak, načinili su prvi korak ka tome da postanu strastveni kockari. Uzbuđenje samo raste kada u igru uđe novac. Mirjana Aćimović, osnivač centra „Adijafora“ističe da je korak od igrica do ozbiljne kocke veoma mali. Najpopularnije igrice uvek nude i opciju „čet“ zbog čega je gejmerima lako da stupe u kontakt sa potpunim strancima. Pedofili i razni prevaranti koriste virtuelne svetove da započnu razgovor sa decom. Sledi poziv da se „dodaju“ na Fejsbuku, a tada prava manipulacija počinje – objasnila je ona.

Prisutnima se obratila i Tanja Đurašković, načelnica Odeljenja za visoko tehnološki kriminal koja je rekla da svakog dana dobijaju prijave protiv ljudi koji su na neki način zloupotrebili poverenje deteta. Najčešće se to događa prilikom intimnog zatvorenog četovanja.Srećna okolnost je da većina srednjoškolaca u Srbiji zna kako da se zaštiti na internetu, ali i pokazuje protivljenje trendu da kockarnice niču na svakom ćošku.