U partnerstvu sa tri agencije UN u Srbiji (Svetskom zdravstvenom organizacijom, UNOPS i IOM) koje predvodi Svetska zdravstvena organizacija, Gradska opština Zvezdara sprovodi projekat „Inicijativa održivog upravljanja otpadom radi zdravijeg sutra“ (SWIFT).

Projekat je finansiran od strane norveške vlade, a osnovni cilj je da se pomogne socijalno ugroženim grupama koje se trenutno bave sakupljanjem otpada da se uključe u formalne tokove.

Neformalni sakupljači otpada, udruženi u zadrugu koja će biti član Udruženja preduzetnika opštine Zvezdara, dobiće mogućnost rešavanja svojih egzistencijalnih pitanja kroz institucije sistema. Zadruga je formirana u julu ove godine i broji 11 članova – osnivača koji su bili dovoljno hrabri i voljni da se prvi uključe. Očekuje se da će u prvoj godini biti uključeno oko 30, a u drugoj godini od 50 do 100 članova zadruge.

GO Zvezdara opredelila je zemljište u Ulici Đanga Rajnharta u Orlovskom naselju na kojem je počela izgradnja Centra za formalno prikupljanje i separaciju otpada (SWIFT centar) – montažne hale površine 200m2 sa dodatnim sanitarnim i kancelarijskim prostorijama gde će se odvijati aktivnosti zadruge. Rok za završetak gradnje je 6. novembar 2010.

SWIFT projektom zadruga će dobiti na korišćenje od strane UN agencija savremenu opremu za ovakvu vrstu aktivnosti: opremu za sortiranje i baliranje (jednu presu – balirku, radni sto i trakasti transporter), viljuškar, vage… Zadruga će biti opremljena sa pet lakih dostavnih vozila za transport sirovina.

Zadrugari će se baviti isključivo neopasnim otpadom – ambalažnim otpadom, papirom, plastikom i metalom. Primenjivaće se visoki standardi zaštite i bezbednosti na radu. Svi zaposleni će proći kroz obavezni trening koji će uključivati edukaciju o bezbednosti na radu i edukaciju u radu sa opremom. Važnost uvođenja zaštite i bezbednosti na radu veoma je bitna, imajući u vidu da se dosadašnjim neformalnim sakupljanjem otpada i radom bez adekvatne zaštitne opreme ova populacija izlagala mnogim zdravstvenim rizicima.

Prednosti ovakvog načina organizovanja vidljive su kroz nekoliko aspekata:

– ekonomski: povećanje prihoda i zapošljavanje – uspostavljanje centra i preduzeća srednje veličine koje će se baviti prikupljanjem i sortiranjem neopasnog otpada (papir, karton, plastika, staklo) u većem obimu koji omogućava veću dobit za okupljene sakupljače i na taj način nudi osnovu za trajnije i formalno zapošljavanje.
– zdravstveno-ekološki: unapređenje zdravlja i životne sredine – poboljšanje pristupa javnim i socijalnim službama (zdravstvo, obrazovanje, socijalna zaštita), kao i integracija u civilno društvo u celini.
– socijalni: mobilizacija – rešavanje pitanja registracije i okupljanje neformalnih sakupljača u zadrugu.

Saradnjom sa Udruženjem preduzetnika opštine Zvezdara, kao i povezivanjem sa velikim kompanijama (trgovine, ugostiteljstvo, banke,…) i javnim institucijama otvara se put ka efikasnom modelu preuzimanja i reciklaže otpada na obostranu korist i zadruge i pomenutih firmi i institucija. Novim promenama u zakonu svi generatori otpada imaće obavezu da dokumentuju tokove upravljanja otpadom, dok se saradnjom sa ovakvom zadrugom stvara stabilno i pouzdano rešenje.