Volonterski servis Zvezdare predstavio je u Novom Sadu u zdanju Pokrajinskog veća, praksu i model volontiranja na konferenciji na temu „Gradimo kulturu volontiranja“. Govoreći o organizovanju volontiranja na Zvezdari na poziv domaćina, mr Radmila Urošević, koordinator Servisa i šef Odseka za socijalnu zaštitu GO Zvezdara, rekla je da volontiranje nikako ne može biti trošak već investicija za svaku lokalnu upravu budući da se radi o aktivaciji neiskorišćenih resursa koje svaka opština ima,kao i o aktivaciji pojedinaca što je uvek dobro i u interventnim i preventivnim programima, o humanizaciji i socijalizaciji svakodnevnog života svih sugrađana, i korisnika volonterske podrške i samih volontera. Dobro je kada su opštine organizatori volonterskih aktivnosti jer je reč o podizanju kompetencija uprave u zoni servisnih usluga i dugoročnom građenju odnosa poverenja na relaciji uprava – građani.

Konferencija je održana u okviru zajedničkog projekta koji realizuju Fondacija Novi Sad 2021 i Omladinska prestonica Evrope OPENS 2019 pod nazivom „Novosadski volonterski servis“. Prepoznajući dostupne, efikasne i održive programe volontiranja u Srbiji i Evropi, organizator je pored predstavnika Volonterskog servisa Zvezdare, pozvao predstavnike i drugih „viđenih“ organizatora volonterskih aktivnosti. Iz Srbije, to su: Jelena Beronja koja je predstavila „Volonterske kampove kao forme volontiranja „Mladih istraživača Srbije“, Marina Grnja je govorila o „Erazmus+ kao mogućnost volontiranja za mlade“, Jelena Ognjanović je predstavila „Volontiranje u institucijama“ navodeći primer Galerije Matice Srpske, Duško Krstić je govorio o obrenovačkom modelu „Kancelarije za mlade kao model za razvoj volontiranja u zajednici“ a Bojana Perić Prkosovački o „Novosadskom volonterskom servisu“.

Preko 100 učesnika i gostiju konferencije upoznato je i sa modelima volontiranja u Poljskoj i Portugaliji  kao i rezultatima konferencijskih inteaktivnih radionica na teme: Promocija i razvoj kulture volontiranja, Zakon i pravni okviri za volontiranje, kako organizovati volontiranje u institucijama i Inovativne prakse u volontiranju. Jedan od zaključaka i poruka plenarnog izlaganja bio je da je neophodno razvijanje kulture volontiranja kao socijalne i kulturloške vrednosti svake zajednice i da je zbog toga neophodno u što skorije vreme formiranje integrisanog sistema volontiranja u Srbiji koji bi podržao praksu volontiranja u narednom periodu kao ozbiljnog partnera u svim oblastima života pojedinca, porodica i celokupne zajednice.

Delegaciju Volonterskog servisa Zvezdare u Novom Sadu činili su Radmila Urošević i Miloš Petrović iz Tima za volontersku podršku građanima Zvezdare i volonterke Radinka Milosav i Katarina Zdravković. Za sve učesnike konferencije Servis je obezbedio info materijal o svojoj redovnoj praksi kao i prepoznatljive  magnete sa volonterskim porukama nastalim na kreativnim radionicama.